avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate Cricri27

Activitate Cricri27

Bună ziua, dacă într-un apartament la bloc nu sta nimeni de câțiva ani, nici măcar sa treacă din când în când, este obligat sa plătească lunar cheltuieli de bloc, și nici măcar nu este o suma modica? Mulțumesc mult !
Bună ziua, as dori sa aflu dacă este obligatoriu si legal sa plătesc lunar cheltuieli de bloc, destul de mult,deși nu stau în imobil de cativa ani și nici măcar ocazional nu trec pe acolo? Mulțumesc
Bună ziua, stiam ca nu mai e obligatoriu sa dai sau sa areti CNP,, sau ca cineva sa il foloseasca, este chiar interzis. Azi, luând un colet de la posta, mi-au cerut CNP-ul, iar in caz ca nu il dau, nu imi dau coletul. Au voie sa folosească CNP-ul? As vrea sa fac reclamație, dar as vrea sa ma asigur daca e legal. Multumesc
Buna ziua, este obligatoriu sa platim abonamentul pt catalog online, la școală? Nu e destul catalogul clasic , carnetul de note si legatura cu dirigintele si profesorii? Multumesx
Buna ziua, exista in legea educatiei vreun articol care spune ca o teme neprezentata la clasa(in cazul asta, , fiica mea a uitat caietul acasa), primește nota 4 fără avertisment? Va multumesc mult!
Cristina
Discuție Bursa medicala
Buna ziua,fetita mea a primit bursa medicala pt astm.De ce e necesar sa scot extras de cont bancar? Este obligatoriu?Eu fiind in pensie de boala
Multumesc anticipat
Cristina
Buna seara,va multumesc pentru raspuns.Actiunea a fost introdusa anul trecut in februarie,avocata a inaintat dosarul.Am fost la fiecare infatisare,in fiecare luna,exceptand vacantele si vacantele judiciare.De cateva ori a amanat ea procesul,din motive ne-esentiale,apoi din cauza avocatului lui.Legata de ordonanta,desi avocata a zis ca a pregatit documentele,,mi-a zis ca sunt obligata sa ii fac evaluarea fetitei,altfel nu poate trimite documentele.Timp de un an de zile,am mers la multi psihologi,inclusiv psihologul fetitei( ea nu poate face evaluarea,decat daca cere instanta la proces,si nu pentru ordonanta,)si nici alti psihologi,care nu isi asuma ras
pundere pentru evaluare psihologica.
Timp de doi ani,ne este frica ca poate veni tatal fetitei si o scoate din tara si o duce in Malta,,zicand ca o duce acasa,unde s-a nacut fetita si a locuit pana la varsta de 9 ani.
Daca am platit suma(si una foarte mare) avocatei,,cand am facut contractul cu ea,pot sa reziliez contractul si pot sa imi recuperez o parte din bani,sa iau alt avocat?
Va multumesc,
Cu respect,
Cristina
Buna ziua,as dori sa intreb daca e normal sa dureze un an si jumatate de cand am solicitat in instanta custodia si pensia alimentara,tatal fetitei fiind cetatean maltez,dar fetita are dubla cetatenie ?Am parasit tara acum 2 ani,fetita merge la psiholog de 2 ani,eu la fel,tatal ei nu a venit deloc la proces,amana prin toate felurile,din cate imi dau seama,avocata mea nu a facut nimic ca sa inainteze cazul meu.Am platit si suma de 1500 lei pt ordonanta prezidentiala ca sa pot avea costodia pt toata perioada procesului,dar nu a facut nici acum.Am facut contract cu ea acum un an si 7 luni,dar nici un rezultat.Ce as putea face?
cu respect,
cristina
Răspuns la discuția Fondul scolii este obligatoriu?
Va multumesc mult. Va doresc o seara frumoasa!
Răspuns la discuția Fondul scolii este obligatoriu?
Va multumesc mult pentru raspuns.Ce pot face daca nu semneaza fisa de transfer,in urma admirerii la alta scoala?
Cu mult respect,
Cristina Druta