avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate ana-maria-

Activitate ana-maria-

Buna ziua. As dori sa stiu daca valoarea executiei unei instalatii de detectie, semnalizare si avertizare incendiu la o cladire se adauga la valoarea cladirii? Daca da, care sunt inregistrarile care ar fi trebuit sa le facem? Daca nu, va rog sa imi spuneti daca aceste executii se dau pe cheltuiala. Care sunt prevederile legale legate de aceste executii dpdv contabi?
Va rog sa imi spuneti modalitatea in care pot fi scoase din folosinta autoturismele dintr-o institutie publica? In baza carei legi? Cum trebuie casate?Care sunt etapele ce trebuie parcurse pentru a beneficia de tichetele programului Rabla?
Contributiile pentru indemnizatiile de hrana trebuie inregistrate separat in contabilitate fata de celelalte contributii aferente drepturilor salariale? Daca da, unde scrie acest lucru?
Nu am depus deoarece nu exista o alta persoana care sa ma poate inlocui si sa imi preia atributiile. Si astfel, de la an la an se aduna CO, zile care nu le pot lua tinand cont si de Co pe anul acesta care se aduna in continuare.
Curtea de Justiție a Uniunii Europene a dat o decizie foarte interesantă apropo de plata zilelor de concediu de odihnă: pentru zilele neluate de concediu, salariații au dreptul să fie plătiți, chiar dacă nu au cerut concediul. Se poate plati CO aferenti anilor precedenti chiar daca nu isi inceteaza activitatea in cadrul institutiei?
In continutul unui contract de achizitii la o institutie publica se aplica OG 13/2011 coroborat cu Legea 72/2013 cu privire la dobanda penalizatoare in cadrul capitolului Sanctiuni aplicate intre parti, respectiv de aplicare a 8 puncte procentuale?
Eu consider ca in cadrul unui contract se aplica Codul de procedura fiscala:
ART. 174
  Dobânzi
  (1) Dobânzile se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv.
(5) Nivelul dobânzii este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.
ART. 176
  Penalităţi de întârziere
  (1) Penalităţile de întârziere se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv. Dispoziţiile art. 174 alin. (2)-(4) şi art. 175 sunt aplicabile în mod corespunzător.
  (2) Nivelul penalităţii de întârziere este de 0,01% pentru fiecare zi de întârziere.
Sunt in contradictoriu cu juristul institutiei bugetare legat de acest subiect. El sustinand ca se aplica OG 13/2011, iar eu imi mentin opinia cu privire la Codul de procedura fiscala.
In continutul unui contract de achizitii la o institutie publica se aplica OG 13/2011 coroborat cu Legea 72/2013 cu privire la dobanda penalizatoare in cadrul capitolului Sanctiuni aplicate intre parti, respectiv de aplicare a 8 puncte procentuale?
Eu consider ca in cadrul unui contract se aplica Codul de procedura fiscala:
ART. 174
  Dobânzi
  (1) Dobânzile se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv.
(5) Nivelul dobânzii este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.
ART. 176
  Penalităţi de întârziere
  (1) Penalităţile de întârziere se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv. Dispoziţiile art. 174 alin. (2)-(4) şi art. 175 sunt aplicabile în mod corespunzător.
  (2) Nivelul penalităţii de întârziere este de 0,01% pentru fiecare zi de întârziere.
Sunt in contradictoriu cu juristul institutiei bugetare legat de acest subiect. El sustinand ca se aplica OG 13/2011, iar eu imi mentin opinia cu privire la Codul de procedura fiscala.
Multumesc frumos! O sa verific contractul de mentenanta. Daca nu scrie nimic legat de acest modul atunci voi mari valoarea mijlocului fix conform O.M.F.P. nr. 1.917/2005 punctul 1.1.4.2. Cheltuieli ulterioare,
Daca se imbunatatesc performantele activului fix, atunci se va majora costul activului.
In acest caz, inregistrarea contabila va fi:
208.01.00 ” Programe informatice” = 404.01.00 ” Furnizori de active fixe sub 1 an”
In concluzie, voi mari valoarea mijlocului fix (imobilizare necorporala).
Suma este 2400 fara tva. Bani in buget exista pe prestari, dar nu si pe capital la programele info. Exista contract de mentenanta pentru acest program informatic. Dar aceasta valoare va fi suplimenata cu act aditional in cazul contractului de mentenanta, in cazul in care introduc suma pe cheltuiala ca prestare de serviciu?
Daca se face o imbunatatire la un program informatic (un modul solicitat de institutie) cum este considerata cheltuiala: cheltuieli de capital si se mareste valoarea mijlocului fix (imobilizare necorporala) ? sau o prestare de serviciu respectiv pe cheltuieli materiale? Cum ar trebui sa fac inregistrarile contabile? Va multumesc!