avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate Mary....

Activitate Mary....

Am cerut copie dupa contractul de munca supetvizorului si nu vrea sa mi l dea... Ce pot face in cazu acesta, deoarece apar ca angajatq la firma lui. de anu trecut si I am zis ca nu vreu contract, insa, tot anu trecut am semnat protectia muncii, unde de la cunostinte am aflat ca de la a doua foaie apare si contractul de munca pe care nu l am citit decat prima cu protectia muncii si consider ca s nedreptatita deoarece nu mi se arata acel contract de care zice si el ca e semnat de mine...
Buna ziua. Care sunt cosecintele daca lucrez cu contract de munca, avand indemnizatie de invaliditate gr 2 accentuat? Am cautat legea, dar nu stiu care e!

Revin cu aceasta intrebare si sper sa imi puteti raspunde, pt nu stiu ce ar trebui sa fac in situatia data...


Lucrez ocazional prin firma de recrutare... CA ajutor de bucatar.. am invaliditatea gr 2 accentuat... si aleg sa plec de unde lucrez pt siguranta invaliditatii... si am spus sefului restaurantului... Iar el mi. a zis CA m ar fi gasit cu contract declarat si mi. a cerut actu de invaliditate CA sa vada legea ce mi mi permite sa mai lucrez... Ce parere aveti?

Buna seara... Lucrez ocazional prin firma de recrutare... CA ajutor de bucatar.. am invaliditatea gr 2 accentuat... si aleg sa plec de unde lucrez pt siguranta invaliditatii... si am spus sefului restaurantului... Iar el mi. a zis CA m ar fi gasit cu contract declarat si mi. a cerut actu de invaliditate CA sa vada legea ce mi mi permite sa mai lucrez... Ce parere aveti?
Buna seara. Poate Exista contract de munca fara semnatura angajatului?
Buna seara... pt 5 biciclete furate, care se incadreaza la FURT CALIFICAT, cat timp ar putea inculpatu sa faca puscarie?, sau poate sa I dea arest la domiciliu? Biciclete furate sunt din fiecare sector din februarie pana in Mai
Buna seara, care e pretul estimativ pt ca un avocat sa se prezinte in locul cuiva pt semnarea actelor de vanzare cumparare..
Bună seara. Am facut reclamatie pt abuz de incredere in ceea ce privește imprumut de o suma de bani de 9000 lei.. Care s procedurile in continoare?
Bună seara. Am mai întrebat acum câteva seri privind 6 zile de câștig in fiecare luna pt detinuti.. De la inculpat am aflat ca nu se mai dau, insă de la o a doua persoana, știu ca la fie care luna de scad care 6 zile, ca ar fi obligați sa facă asta indiferent de situație... Nu are nici o legătură cu recurs compensatoriu, pt ca cu tot cu alea înainte s ar fi dat 6 zile pt recurs compensatoriu, și în 6 zile pt scăderea din pedeapsa.. 2 persoane diferite mi au spus legat de aceste zile lucruri diferite și as dori sa știu care e cea adevărată pt ca conosc pe cineva la pușcărie care a spus ca nu se mai dau alea 6 zile, iar a doua e în libertate și a spus ca se dau ca s obligat, cum e pana la urma? Nu ma pricep bine, dar nu știu nici în ce măsură cunoaște persoana privata de libertate acest drept. Mulțumesc frumos
Liviu Voinea a scris
]Probabil va referiti la celebrul recurs compensatoriu.

Au fost abrogate acele prevederi.

Asta știu.. Însă de la o a doua persoana, știu ca la fie care luna de scad care 6 zile, ca ar fi obligați sa facă asta indiferent de situație... Nu are nici o legătură cu recurs compensatoriu, pt ca cu tot cu alea înainte s ar fi dat 6 zile pt recurs compensatoriu, și în 6 zile pt scăderea din pedeapsa.. 2 persoane diferite mi au spus legat de aceste zile lucruri diferite și as dori sa știu care e cea adevărată pt ca conosc pe cineva la pușcărie care a spus ca nu se mai dau alea 6 zile, iar a doua e în libertate și a spus ca se dau ca s obligat, cum e pana la urma? Nu ma pricep bine, dar nu știu nici în ce măsură cunoaște persoana privata de libertate acest drept. Mulțumesc frumos