avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate Sescio

Activitate Sescio

buna ziua,
daca am semnat precontractul in 2021 pentru o locuinta in valoare de 90.000 euro cu 5% tva, si urmeaza sa semnez contractul de vanzare cumparare in 2023, mai pot achizitiona alta locuinta in anul 2023 cu cota 5% TVA(locuinta cu achizitie 2023 are 78 mp si costa 80.000).

Multumesc
Buna seara. Sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata cu norma intreaga de 8 ore pe zi. Mai pot sa ma angajez cu contract de munca la alta firma cu norma de 4 ore pe zi? Adica sa fiu angajat cu 2 contracte la 2 firme diferite, de ex la una program de la 8 la 16 si cealalta de la 16 la 20. Multumesc
Buna ziua, stiti cumva daca se mai poate depune la anaf Declaratia unica 212 privind veniturile din chirie pe anul 2020, sau termenul limita este 25 mai 2021? multumesc
Buna ziua, spuneti-mi va rog, conform legii ,daca pretul stabilit intr-un precontract de vanzare-cumparare apartament, incheiat la notar, poate fi marit de dezvoltator la momentul semnarii Contractului de vanzare-cumparare, invocand scumpiri ale materialelor de constructii? Imobilul este in constructie, apartamentul urmand a fi finalizat peste aproximativ un an. Multumesc
La temei legal ma refer! Scrie undeva ceva? Ms

MihailZC a scris:

Are "temei" sa ceara oricat doreste, inclusiv 100%. Dumneavoastra aveti "temei" sa acceptati sau nu.

Buna ziua, pentru achizitia unui apartament nou, aflat intr-un bloc in constructie dezvoltatorul insista sa dam 15% avans la precontract, desi blocul are finalizare peste 1 an. Are temei legal sa ceara 15% avans? Ms
Discuție Oug 114/2018
Buna ziua! O firma de proiectare si consultanta in constructii avand cod caen 7112 intra sub incidenta OUG 114/2018 privind noile noile reguli aplicate in sectorul construtiilor? Multumesc
Buna ziua,
Va prezint urmatoarea situatie. Am fost nevoit sa-mi iau concediu medical dupa 2 saptamani de cand am revenit din Concediu Crestere Copil. Am dus la angajator adeverinta cu veniturile nete de pe perioada Concediului crestre copil pentru a putea calcula CM. Angajatorul insa mi-a considerat veniturile de pe perioada Concediului Crestere Copie venituri brute si mi le-a impozitat la calculul venitului pe CM, scuzandu-se cum altfel!!!. Adica practic mi-a impozitat venitul net din Crestere Copil, ca si cum ar fi fost venit brut. Este ok cum a procedat? M-ar ajuta tare un raspuns!
Buna ziua,

In cazul unei daune auto RCA cu decontare directa pe baza devizului intocmit de asigurator, cat dureaza pana se livreaza banii in contul asiguratului din momentul transmiterii catre asigurator a cererii de despabubire?

Multumesc frumos!
Buna ziua,
Sotia tocmai a ramas gravida si vreau sa stiu daca eu, avand un job full time pot acum sa ma mai angajez part time in alta parte 2 ore pe zi sa zic pentru a beneficia eu, tatal de indemnizatie Crestere Copil, iar indemnizatia sa fie calculata din cele 2 venituri? Multumesc