avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate cbrescan

Activitate cbrescan

As vrea sa stiu, va rog, daca angajatorul are dreptul sa decida ca de la 1 al lunii urmatoare nu mai da unui angajat bonuri de masa?
Mi s-a intamplat mie iar motivatia a fost ca ei (compania) decid daca si cui dau bonuri de masa...
Multumesc!
Dar pot ei sa ma plateasca ca si cum as fi fost in concediu in luna August (asa au facut...)?
Buna ziua

Am castigat un proces cu angajatorul si mi-au platit o mare parte din restantele salariale. Problema e ca nu mi-au platit concediul si nici bonurile de masa pe toata perioada... Au considerat ca am avut parte de concediu si mi-au transmis ca bonurile au decis sa nu mi le mai dea...!? Nu ar trebui sa plateasca zilele ca si cum le-as fi lucrat (in afara de sarbatorile legale)? Pot ei considera ca am fost in concediu? Au dreptul sa nu mai imi dea bonurile, daca le aveam in momentul disponibilizarii?


Multumesc!
asta incerc si eu sa aflu... am primit de la MAE al tarii in care agentia are sediul un document de identitate diplomatica
Buna.

Daca sotul are un post intr-o institutie europeana, sotia care lucreaza in sectorul bugetar (educatie, titular) isi poate bloca postul ca sa-si urmeze sotul? Daca da, ce demersuri trebuie facute?

Multumesc!
Răspuns la discuția dupa recurs mai urmeaza ceva?
Sa incheiem pozitiv: Dumnezeu va face dreptate pana la final, sper ca si Justitia! Multumesc inca o data de mesaje!
Răspuns la discuția dupa recurs mai urmeaza ceva?
Sansele sint (tinand cont ca am deja un proces castigat) cel putin 50 % pentru mine... Sincer, chiar credeam ca poate sint niste statistici (am auzit ceva la TV de genul: 3 din 4 angajati castiga procesele cu angajatorii).
Răspuns la discuția dupa recurs mai urmeaza ceva?
Voi castiga la Curtea de Apel si voi face demersurile cand voi avea decizia finala, multumesc! Dar cealalta parte mai are vreo posibilitate sa incerce ceva (ICCJ)? E vorba de un conflict normal de munca, nu stiu daca mai exista vreo instanta care sa poata judeca mai departe astfel de cazuri...
Am castigat un proces pe fond (decizie executorie), urmeaza recursul la Curtea de Apel. Stie cineva un procent al proceselor castigate si la Recurs de cel care a castigat si pe fond? Mai exista apoi vreo etapa sau se pune direct in aplicare decizia de la Curtea de Apel?
am lucrat in ultimul an anterior nasterii copilului.
problema e ca din 2 martie nu mai sint angajat! inca n-am intrat in somaj, n-am depus dosarul!
la care angajator sa depun cererea? la cel de dinainte de nasterea copilului nu cred ca se poate, nu?
as putea sa ma angajez undeva incepand cu 2 martie (o firma a unui apropiat), atunci ar fi in regula?

n-as vrea sa faca sotia cerere si eu sa nu indeplinesc conditiile...

multumesc!