avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate adabia

Activitate adabia

Răspuns la discuția pensie alimentara
Nu, nu se au in vedere ratele pe care le are de platit. Daca s-a dispus plata a, sa zicem, 25% din veniturile nete, atat va trebui sa i se retina, chiar daca are rate.
Un numar de fax va rog...
Noua ni s-a admis recursul privind acordarea suplimentului postului şi suplimentul corespunzator treptei(fara procent) si in continuare cu efectuarea mentiunilor in cartea de munca, dar institutia refuza sa ne plateasca aceste drepturi salariale deoarece instanta nu a specificat suma de bani sau procentul cuvenit din salariu. Avocatul nostru a apelat la executorul judecatoresc dar se pare ca titlul executoriu va fi contestat. Nu stiu cum o sa fie...
Noi speram sa primim banii, nu ne intereseaza cum pun in plata o astfel de decizie...e treaba lor
Pensia de intretinere cuvenita copiluuil meu face parte din veniturile exceptate de la acordarea ajutorului de incalzire?
Am castigat in instanta suplimentul postului şi suplimentul corespunzator treptei de salarizare incepand cu 2005 si in continuare, cu efectuarea cuvenitelor mentiuni in carnetele de munca si in toate actele de personal. Problema este ca nu avem cuantificat procentul.
Exista o decizie a ICCJ prin care se stabileste ca ordonatorul de credite, acolo unde legea nu prevede, poate prin dispoziţie sa stabileasca cuantumul. Care este acea decizie?Va multumesc.
Scuze...nu am citit
mesajul cu atentie
Nu cunosc baza legala, dar eu stiu de la medicul meu de familie ca un bilet de trimitere este valabil 30 de zile de la data completarii lui...
Răspuns la discuția sporuri!!!
Noua ne-a taiat sporul de mobilitate de 20%(la juristi) din cauza unei decizii a Curtii constititutionale ..parca...decizie ce interzice acordarea acestui spor la functionarii publici. Nu am primit spor de antena, spor de complexitate.
In rest la noi in institutie se plateste in continuare sporul de conducere, de vechime, salariile de merit ( pt. cine merita :stunned:), de la 5% sporul de la comisii a scazut la 1%, fondul de premiere de 10%, prime ce se acorda o data la trei luni, A! Si o sa ne dea prima de vacanta( nu tichete, ca cica functionarii nu pot fi platiti cu asa ceva). Dar au dat afara vreo 20% din colegiX-(

Am data in judecata institutia privind suplimentul postului si sporul de treapta, cererea ne-a fost respinsa la tribunal, dar la curtea de apel au casat sentinţa si ne-au admis cererea, dar fara procente. Asa ca noi avem sperante...
Este necesar acordul ambilor parinti pentru casatorie.
Răspuns la discuția adoptie
Puteti sa formulati dumneavoastra o astfel de cerere, ceva de genul:

Domnule Presedinte

Subsemnatul......, domiciliat......., solicit sa-mi autorizati accesul la informatiile privind si aici bagati textul din art. 52, aliniatul 4. Spuneti cand ati fost adoptat, potrivit actului de nastere....
Bineinteles ca un avocat v-ar ajuta.