avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate Miruna_28

Activitate Miruna_28

Buna ziua!
Am un PV de contraventie din iulie 2013, pe care l-am achitat prin mandat postal, in contul indicat de agentul constatator si anume contul de venituri din amenzi si alte sanctiuni aplicate potrivit dispozitiilor legale deschis la trezoreria orasului ... . In luna august 2013 posta romana imi returneaza suma. Fac adresa catre posta romana, ca sa-mi explice de ce mi-a returnat banii, iar ca raspuns primesc ca ”amenda se achita la bugetul de stat” #-o.
Va rog, daca ma poate lamuri si pe mine cineva, unde se platesc momentan amenzile din PV de contraventie, daca mi-a fost subliniat contul trezoreriei respective!
Eventual un act normativ, daca stiti!
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Conform art. 146, alin. 4 din Codul muncii - ”Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii CIM”.
Buna ziua!
Conform modificarilor aduse prin Legea 151/2011, la art. 37 din Legea nr. 188/2000 privind executorii judecatoresti - se precizeaza urmatoarele ” (4) Cheltuielile ocazionate de efectuarea executarii silite sunt in sarcina debitorului urmarit, cu exceptia cazului in care creditorul a renuntat la executare, situatie in care vor fi suportate de acesta, sau daca prin lege se prevede altfel. De asemenea, debitorul va fi tinut sa suporte cheltuielile de executare stabilite sau, dupa caz, efectuate dupa inregistrarea cererii de executare si pana la data realizarii obligatiei stabilite in titlul executoriu, chiar daca el a executat-o de bunavoie. Cu toate acestea, in cazul in care debitorul, somat sa isi indeplineasca obligatia, a executat-o de indata sau in termenul acordat de lege, el nu va fi tinut sa suporte decat cheltuielile pentru actele de executare efectiv indeplinite, precum si onorariul executorului judecatoresc si, daca este cazul, al avocatului creditorului, proportional cu activitatea depusa de acestia.
(5) Sunt cheltuieli de executare:
1. taxele de timbru necesare declansarii executarii silite;
2. onorariul executorului judecatoresc, stabilit potrivit legii;
3. onorariul avocatului, in faza de executare silita;
4. onorariul expertului si al interpretului;
5. cheltuielile efectuate cu ocazia publicitatii procedurii de executare silita si cu efectuarea altor acte de executare silita;
6. cheltuielile de transport;
7. alte cheltuieli prevazute de lege ori necesare desfasurarii executarii silite.”


Răspuns la discuția Atributiuni comitet executiv
Buna ziua, Ynocentta!

1. Sunt proprietara unui apartament si nu am calitate de membru in comitetul executiv, deci nu sunt implicata direct in producerea acelui prejudiciu, doar indirect ca si membru in asociatia de proprietari. Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca este trasa la raspundere doar casiera asociatiei, iar ceilalti membrii ai comitetului executiv se ascund dupa niste scuze penibile, plus ca nu s-a dorit pana in aceasta luna angajarea unui administrator de imobil, brusc acuma avem si administrator. Cenzorul ce a verificat pana acum? Prejudiciul este de cateva zeci de mii de lei noi, care nu au fost luati peste noapte, ci pe parcursul a mai multor ani!

2. Iar pentru sistemul de penalizari, parerea mea este urmatoarea:
- din dispozitiile art. 49, alin. 1, coroborate cu cele ale art. 30, alin. 1, lit. j, asociatia de proprietari prin comitetul executiv stabileste sistemul de penalizari si anume printr-o decizie, care dupa parerea mea trebuie afisata/adusa la cunostinta proprietarilor prin afisarea la avizier.
Eu asa vad lucrurile, astept si parerea ta si a altor persoane!
Răspuns la discuția Studii secretar primarie
Conform Legii 188 din 1999 republicata:
Art. 57, alin. (6) Condiţiile minime de vechime în specialitatea studiilor necesare
participãrii la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcţiilor publice
de conducere se stabilesc astfel:
a) 2 ani în specialitatea studiilor necesare exercitãrii funcţiei publice,
pentru ocuparea funcţiilor publice de conducere de: şef birou, şef serviciu şi
secretar al comunei*), precum şi a funcţiilor publice specifice asimilate acestora;
(7) Pentru participarea la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea
funcţiilor publice de conducere, candidaţii trebuie sã fi absolvit studii de
masterat sau postuniversitare în domeniul administraţiei publice, management ori în
specialitatea studiilor necesare exercitãrii funcţiei publice**).
Art. 58 (2) Concursul de recrutare pentru funcţiile publice vacante din autoritãţile şi
instituţiile publice din administraţia publicã localã este organizat, în condiţiile
legii, astfel:
a) de cãtre Agenţia Naţionalã a Funcţionarilor Publici, pentru funcţiile
publice de conducere din urmãtoarele domenii: protecţia copilului, evidenţa
informatizatã a persoanei, audit public intern, financiar-contabilitate, urbanism
şi arhitecturã, resurse umane, integrare europeanã, pentru secretarii unitãţilor
administrativ-teritoriale, precum şi pentru funcţiile publice de execuţie din
domeniul auditului public intern;
b) de cãtre autoritãţi şi instituţii publice, pentru ocuparea funcţiilor
publice vacante, altele decât cele prevãzute la lit. a).
(3) În situaţia prevãzutã la alin. (2) lit. b), autoritãţile şi instituţiile
publice din administraţia publicã localã au obligaţia de a informa Agenţia
Naţionalã a Funcţionarilor Publici înainte cu 10 zile de demararea procedurii de
organizare şi desfãşurare a concursurilor. În situaţia în care Agenţia Naţionalã a
Funcţionarilor Publici constatã cã nu sunt îndeplinite condiţiile legale privind
organizarea şi desfãşurarea concursurilor dispune amânarea sau suspendarea
organizãrii şi desfãşurãrii concursului.
(4) Agenţia Naţionalã a Funcţionarilor Publici poate delega autoritãţilor sau
instituţiilor publice, în condiţiile legii, competenţa de a organiza concursuri de
recrutare pentru ocuparea funcţiilor publice de conducere generale şi specifice.

In situatiile in care ”nu trebuie” sa fii jurist, daca la concurs nu s-a inscris niciun candidat cu studii juridice:
Conform OUG 90/2009:
Art. I (3) In cazul in care la concursurile organizate pentru ocuparea functiei publice de conducere de secretar al comunei nu se prezinta persoane care indeplinesc conditiile de studii prevazute la alin. (1) si conditia de vechime in specialitatea studiilor de minimum 2 ani, pot candida si persoane care nu indeplinesc aceste conditii, in urmatoarea ordine:
a) persoane care au studii universitare de licenta, absolvite cu diploma, respectiv studii superioare de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta, in specialitate juridica sau administrativa;
b) persoane care au studii universitare de licenta, absolvite cu diploma, respectiv studii superioare de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta, in alta specialitate;
c) persoane care au studii medii, absolvite cu diploma.
(4) In situatia prevazuta la alin. (3), ocuparea functiei publice de conducere de secretar al comunei se face pe perioada determinata, cu obligatia organizarii anuale a concursului pentru ocuparea acesteia."

Buna ziua!
As dori sa cunosc si eu niste pareri legate de:
1. Documentul/actul prin care asociatiile de proprietari stabilesc sistemele proprii de penalizare (concret), conform prevederilor Legii nr. 230/2007;
2. Cum pot fi trasi la raspundere membrii comitetului executiv pentru un prejudiciu adus asociatiei de catre casier si presedintele comitetului executiv? (m-ar interesa, in mod special, daca membrii acestui comitet ar putea fi obligati la restituirea sumelor incasate cu titlu de salar sau incasate cu orice titlu).
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Studii secretar primarie
Buna ziua!
Mai multe informatii s-ar putea sa gasesti pe pagina Agentiei Nationale a Functionarilor Publici www.anfp.gov.ro in sectiunea Concursuri - functii publice de conducere.
Concursul este organizat de ANFP, la solicitarea primariei, care trebuie sa treaca in adresa ora si locul dorit pentru desfasurarea concursului, conditiile de participare si bibliografia, precum si desemnarea membrilor in comisiile de concurs si de solutionare a contestatiilor.

O zi buna!
Buna seara!

Puteti depune plangere pentru abuz de incredere, conform art. 213 C. pen. si sa va constituiti parte civila, sau puteti demara actiunea in revendicare, conform art. 563 si urmatoarele din noul C. civ.

Parerea mea! Poate mai vin si altii cu pareri!

Toate cele bune!