avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate acinom

Activitate acinom

Buna seara, va rog sa aveti amabilitatea sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea situatie. Am cumparat de la persoana fizica 2 parcele dintr-un lot mai mare care in anul 2009 a fost divizat .In momentul cand am apelat la o firma de cadastru mi s-a comunicat ca exista diferente intre limitele din planul parcelar receptionat de OCPI si coordonatele stabilite prin documentatia de dezlipire. Diferente exista pentru toate parcelele rezultate din dezmembrare. Intrebarea mea este ce trebuie sa contina CF-ul iar in cazul in care datele nu corespund cu cele existente la OCPI ce solutii de rezolvare as avea. Mentionez faptul ca CF-ul urmeaza sa il ridic zilele urmatoare de la notar.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua,
As dori sa stiu care este posibilitatea de a ridica o constructie pe un teren extravilan declarat faneata.
Va multumesc pentru informatii.
Buna ziua,
Sunt angajat la o companie cu capital privat, cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Compania se afla in procedura de insolventa.
Voi deveni tata in curand si doresc sa intru in CIC pe o perioada de 2 ani. As vrea sa stiu daca procedura de insolventa limiteaza posibilitatea de a beneficia de acest drept.
Va multumesc anticipat !
Buna ziua,
As dori sa stiu, avand in vedere faptul ca lucrez in domeniul IT si beneficiez de scutire plata impozit , daca la calcullul concediului medical se retine sau nu impozit pe venit .
Va multumesc anticipat pentru lamurire!
Discuție Curatela
Buna ziua. As dori sa stiu daca dispozitia de curatela instiituita in anul 2010 asupra matusii mele diagnosticata cu dementa senila imi ofera posibilitatea de a semna un act de vanzare cumparare pentru apartamentul aflat in proprietatea ei. Mentionez faptul ca nu are alte rude in viata si ca se afla in ingrijirea mea.
Va multumesc anticipat!
Discuție Mostenire
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie. Verisoara tatalui meu a decedat iar rude ramase in viata sunt un frate al tatalui meu, fiul celuilalt frate si eu. As dori sa ma lamuriti daca la masa succesorala are dreptul doar varul ramas in viata al decedatei sau si urmasii verilor decedati .
Va multumesc frumos!
Buna ziua,

as vrea sa stiu daca un contract de munca incheiat cu o firma din alt judet decat cel de domiciliu al angajatului se inregistreaza la ITM -ul unde este inregistrata firma .

Va multumesc anticipat pentru informatia oferita
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu o problema legata de un accident in urma caruia un scuterist a intrat in masina mea . Am considerat ca vina mi-a apartinut pentru ca am facut o schimbare de directie imediat dupa ce l-am depasit. El nu a suferit decat mici zgarieturi refuzand chemarea salvarii sau un consult medical.Am fost impreuna la centrul de constatari al firmei de asigurari, unde am semnat o intelegere amiabila si unde am constatat ca verificarea tehnica a scuterului era expirata.
Intrebarea mea este daca are posibilitatea legala sa ma actioneze in judecata in cazul in care nu primeste despagubirea in timpul dorit de el si in cazul in care ipotetic a obtinut un certificat medico legal de care eu sa nu am cunostinta desi nu a fost spitalizat.
Discuție cerere curatela
Buna ziua,
Am facut catre autoritatea tutelara o cerere pentru curatela care a fost aprobata.
Va rog frumos sa imi spuneti daca urmeaza sa primesc un act care sa certifice aceasta calitate sau cererea insasi este cea care instituie curatela?

Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Lipsa discernamant
Va multumesc frumos pentru raspuns si as dori sa imi spuneti si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez ca sa devin curator pentru matusa mea.
Multumesc.