avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate cielodellasera

Activitate cielodellasera

Buna seara.
As dori sa stiu cum se calculeaza sporul de vechime pentru un functionar public (clasa I, inspector superior,gradatie 2) cu vechime de 10 ani,salariul net fiind in prezent 3675 lei.
Sunt functionar public.
Decizia de delegare se intemeiaza pe prevederile art 45 din statut.
Intrebarea este daca este legal sa fiu "mutata" in cadrul unui serviciu in care nu am lucrat niciodata si despre care nu stiu nimic, fara sa fiu cel putin consultata.
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca este legala urmatoarea situatie:
De 10 ani lucrez in cadrul unui serviciu al unei institutii publice, iar de doua zile mi s-a dat o decizie de delegare de atributii conform careia mi se deleaga atributii specifice altui serviciu din cadrul aceleiasi institutii pt o perioada de 6 luni.
Mentionez ca nu am fost consultata despre aceasta modificare, nu mi-am dat acordul, am incercat sa conving conducerea de faptul ca este foarte departe si imi este greu sa ajung, ca nu am experienta si nu am lucrat in domeniu, dar cu toate acestea de doua zile lucrez in cadrul altui serviciu.
Cum as putea numi aceasta modificare?Delegare, detasare, transfer, mutare?Ce as putea face in aceasta situatie.Eu vreau sa continui sa lucrez in cadrul aceluiasi serviciu in care am lucrat si pana acum, de 10 ani.
Discuție Salarizare 2018
Buna ziua.
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea chestiune.
In cadrul institutiei publice in care lucrez in calitate de inspector superior gradatie 2 s-au stabilit noile grile de salarizare pentru anul 2018 in luna ianuarie, in conditiile in care exista deja o hotarare de Consiliu local in luna decembrie care prevedea grile de salarizare mai mari decat cele din ianuarie (pentru functionarii cu functii de executie).
Conform grilei din ianuarie salariile brute ale tuturor persoanelor cu functii de conducere raman conform grilei de salarizare din decembrie, iar pentru toate functiile de executie salariile brute scad (pentru o functie de inspector superior gradatia 2 salariul brut scade cu 1204 lei).
As vrea sa stiu daca este legal si echitabil aceasta stabilire arbitrara a salariilor. Poate fi posibil ca persoanele cu functii de conducere sa aiba salarii nete cu cel putin 400 lei mai mari, iar cei cu functii de executie sa ia mai putin cu aproximativ aceeasi suma?
Ce se poate face in acest sens?
Eu personal iau un salariu net cu 330 de lei mai mic decat cel pe care l-am luat luna trecuta.
Răspuns la discuția Gradatia functionarilor publici
Ok, multumesc.
Răspuns la discuția Gradatia functionarilor publici
Anul acesta intru in al 10-lea an.Gradatia 3 se acorda incepand cu al 11-lea an?
Răspuns la discuția Gradatia functionarilor publici
Sunt angajata din 05.01.2009, iar pe 05.01.2018 se implinesc 10 ani.
Buna ziua.
As vrea sa stiu de la ce data voi fi incadrata la gradatia 3.
Mentionez faptul ca m-am angajat la 05.01.2009, iar in prezent sunt incadrata la gradatia 2. Anul acesta, pentru ca implinesc 10 ani vechime, ar trebui sa fiu incadrata la gradatia 3. Puteti sa imi spuneti de la ce data voi beneficia de aceasta?
Va multumesc.
Buna ziua.
As dori sa stiu daca m-as putea incadra in prevederile art. 70 alin. b din Statutul functionarilor publici pentru a participa la concursul de promovare rapida in anul 2017, in conditiile in care nu am implinit inca vechimea de 9 ani si nu am urmat cursuri de manager public/perfectionare.
Mentionez faptul ca in prezent sunt inspector principal, lucrez in cadrul aceleiasi institutii din ianuarie 2009, iar vechimea de 9 ani pentru a putea promova in functia de inspector superior se implineste in ianuarie 2018. In cadrul institutiei in care lucrez urmeaza sa se desfasoare concursuri de recrutare si promovare in luna ianuarie 2017. As putea participa la concurs prevalandu-ma de prevederile privind promovarea rapida a functionarilor publici, in conditiile in care nu indeplinesc aceasta conditie de vechime sau trebuie sa astept pana in anul 2018 pentru a putea participa?
Va multumesc si astept raspunsul Dvs.
O zi buna.
Va multumesc pentru raspuns.