avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate Luciana21

Activitate Luciana21

Multumesc, dar am rezolvat...oricum se citeaza repede partea in max 5 zile...si se da incheiere fiindca a fost admis RIL cu privire la art 111 alin 6.O zi buna
Buna, va rog mult sa imi spuneti cum trebuie formulata o astfel de cerere? Dosarul e la instanta, e prima data cand nu mai merg la procuror, iar termenul e fixat abia la mijlocul lunii septembrie.
Stie cineva cat dureaza pana se elibereaza incheierea (avand in vedere RIL care a fost admis si din cate stiu nu se mai judeca in camera de consiliu)?Va rog mult ajutati-ma cu un model ...urgent daca e posibil.Multumesc
Buna ziua,
Vreau sa va intreb in situatia in care intr-o cauza in care se discuta despre revocarea suspendarii executarii pedepsei in lipsa aparatorului ales, fara lasarea cauzei la a doua strigare, lipsa acestuia fiind justificata, judecatoarea a audiat martori in cauza fara a da posibilitatea avocatului respectiv sa le adreseze intrebari, ce ma sfatuiti avand in vedere reaua credinta de care a dat dovada judecatoarea prin nelasarea cauzei la a doua strigare, si ca totodata in opinia mea acesta este un motiv de casare.Ar merge si o plangere la CSM deoarece eu il consider un abuz dat fiind unele interese in cauza?Multumesc si astept opinie pertinenta.
Răspuns la discuția nou model cim
Buna, va rog sa imi trimiteti si mie noul formular CIM daca il are cineva sau sa imi spuneti unde l-ati gasit...multumesc
Răspuns la discuția Stagiar 2011
Multu' mult pentru ajutor.
Răspuns la discuția Stagiar 2011
M-am descurcat cu declaratia 220...nu 221 ca nu mai e de actualitate...
Stie cineva daca stagiarii au si stampila chiar daca nu au dreptul la clientela proprie...
Răspuns la discuția Stagiar 2011
Buna tuturor, intampin probleme in completarea Declaratiei 221, in ceea ce priveste cheltuielile deductibile, stiu care sunt acestea, dar imi este greu sa prevad cuantumul lor. Pe de alta parte am inteles ca platesc impozit doar pe ceea ce ramane dupa scaderea lor, deci ar trebui un cuantum insemnat?
Venitul trecut in contractul de colaboarare este de 1.200 lei lunar...Ma poate ajuta cineva macar cu o suma orientativa in ceea ce priveste ch. deductibile? Si inca ceva stiu ca taxa de inscriere in Barou se trece la ch. deductibile e valabil si pentru roba etc?Multumesc
Răspuns la discuția Stagiar 2011
Buna tuturor, as dori o opinie cu privire la venitul minim pe care trebuie sa mi-l retrocedeze lunar maestrul, adica care e cuantumul?Eu stiam ca pt. un stagiar este de minim 800 ron lunar, dar maestrul meu a trecut doar 200! Este legal?
Desi am depus juramantul si am decizia de inscriere in tablou sunt aproape convinsa ca voi avea probleme la finante!Rog tare mult un sfat despre cum ar trebui sa procedez, fiindca maestrul meu chiar este rau intentionat...pe langa acest lucru, dupa ce ne-am inteles ca am dreptul la clientela proprie si am semnat contractul cu aceasta clauza, cand l-a depus la barou a schimbat prima coala si a scris ca nu am dreptul?Ce recomandati sa fac un act aditional sau se poate face un nou contract ?
Si inca o intrebare la finante trebuie sa ma inregistrez in 30 de zile de la emiterea Deciziei?
Multumesc tare mult celor binevoitori pentru un eventual sfat!
Răspuns la discuția Cuantum daune morale
Cred ca putem inchide subiectul fiinda nu o sa gasesc un raspuns la intrebarea mea initiala...multumesc oricum...o sa apelez la varianta "suna un prieten"...o zi buna
Răspuns la discuția Cuantum daune morale
Mai mult dar cat?Nici avocatul meu nu stie cat sa cerem...as vrea un cuantum aproximativ din practica instantelor...Dupa cum am spus e vb. de vatamare corporala din culpa (accident rutier), si trebuie sa ma constitui parte civila, intrucat nu am reusit o intelegere cu inculpatul.
4000 Ron nu imi acopera nici macar cheltuielile cu spitalizarea (daunele materiale).Am 12 zile de ingrijiri, dar fiind o lovitura la cap (anevrism cerebral) aceasta se poate agrava in timp...Astept o parere pertinenta