avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate Mariaiu

Activitate Mariaiu

Buna ziua,
Am o intrebare legata de Cardul de energie,
Am primit cardul de energie dar la coabitanti era trecut si fostul proprietar de la care am cumparat locuinta cu 6 ani in urma.
Eu sunt unic proprietar si locuiesc singur.
Am returnat cardul la posta si am completat cererea pentru alt card.
Mai este posibil emiterea altui card ca au trecut 3 luni de asteptare?
Am sunat la numarul afisat si mi s-a spus ca fostul proprietar nu si-a schimbat buletinul cu domiciliul actual.
Nu am primit instiintare cu care pot cere ancheta sociala.
Este posibil sa mai primesc alt card de energie?
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti,
Tatal meu a decedat cu 10 ani in urma si avand actiuni la societati listate la bursa, dividentele nu au mai fost incasate. Am obtinut certificat de unic mostenitor, am trimis cerere de transfer a actiunilor la Depozitarul Central si cerere pentru plata dividentelor.
Intrebarea ar fi daca pot primi plata dividentelor neincasate pentru toata perioada de aproximativ 10 ani si cum ar trebui sa procedez?
Multumesc anticipat!
O zi buna!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca un angajat plateste contributii pentru o luna incomplet lucrata (doar 5 zile), dupa care si-a dat demisia?
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti, cu cat timp inainte de implinirea varstei standart se depun cererea si documentele necesare pentru pensionarea pe limita de varsta?
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca sunt pensionar de invaliditate gr. 3, ma angajez cu contract individual de munca part time (4 ore pe zi), cat vor fi contributiile la stat, cat platesc eu si cat plateste angajatorul pentru salariul minim pe economie ?
Multumesc!
Discuție Somaj tehnic
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca un angajator cu doi angajati poate sa îi dea in somaj tehnic in perioada starii de urgenta din cauza reducerii activitatii in firma?
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca perioada suspendarii contractului de munca, a somajului tehnic (situatie de urgenta), constituie vechime in munca?
Multumesc!
Discuție Somaj tehnic
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca sunt pensionar de invaliditate gr.3 si am contract de munca part time pot primi indemnizatie somaj tehnic in cazul suspendarii contractului de catre angajator?(pe timpul starii de urgenta)
Multumesc!