avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate viu

Activitate viu

Buna ziua,
Cum obtin certificat ocpi pentru un teren intravilan la care nu am facut cadastrul. M-am uitat la solicitarile care se fac on line la ocpi si nu stiu la ce sa aplic. Mentionezca imi trebuie la judecatorie - succesiune, mai multi mostenitori
Buna ziua,
Tatal meu a decedat. Sunt singurul copil. Era divortat de mama. nu s-a mai recasatorit (era singur).
Cum procedez sa trec pe numele meu bunurile tatalui.
Mentionez ca are terenuri cu cadastru facut (unde are case), si trenuri la camp/padure unde nu are facut cadastru. De asemenea are bani la banca. Nu are imputernicit la conturi. Multumesc frumos
Buna ziua,
In vederea depunerii dosarului de pensionare:
Am un prieten de 57 ani. Are 41 ani vechime din carea lucrat grupa I 100% - 14 ani si 8 luni (in metalurgie, electrician). La ce varsta se poate pensiona de drept
Buna ziua,
Lucrez la un laborator de incercari in constructii si intocmesc si cartea tehnica a constructiei.
Cartea tehnica a unei constructii trebuie pastrata 50 ani sau pe toata durata de utilizare a constructiei.
Documentele care stau la baza intocmirii cartii tehnice sunt documentele de la furnizorii de materiale dar si rapoartele de incercare/buletinele de analiza emise de mine- la acest moment le semnez olograf, un exemplar la beneficiar, altul in arhiva firmei.
Pentru a emite raportul de incercare, caracteristicile obtinute la analiza le inregistrez in registru (otel/beton/ciment), registre inregistrari probe, registre intrare iesire - documente suport
Mi s- a sugerat ca, toate documentele cu care lucrez in cadrul laboratorului sa le emit si sa le arhivez in format electronic
Va rog sa imi spuneti cum procedez:
1.Pentru semantura electronica a documentelor care compun cartile tehnice- care este ce mai indicata - trebuie sa dainuie peste 50 ani
2. Cum demonstrez validitatea documentelor in format electronic la arhivare (atat pentru documentele suport (registre), cat si pentru documentele emise care se ataseaza la cartile tehnice) - sa se poata oricand reconstitui ce a stat la baza realizarii constructiei - materiale, documente materiale
Multumesc
Buna ziua,
Am o Dacie Logan MCV din 2012, 58.000 km stare foarte buna inainte sa ma buseasca un camion in spate (masina din fata mea a virat la stanga, am incetinit, aveam in spate camionul care nu a pastrat distanta si m-a busit;). Am incheiat amiabila cu soferul camionului (masina functiona, m-am putut intoarce acasa). Am depus documentele/pozele cu avaria la firma de asigurare a camionului, am primit un proces verbal de reparatii cu care m-am prezentat la un service autorizat si agreeat de firma de asigurare. Aici, s-a constatat DAUNA TOTALA, si s-au transmis documentele la firma de asigurari. Ce inseamna dauna totala? cu cat ma vor despagubi? Pot sa o repar? In cazul in care cumpar alta noua pot sa o dau la rabla?
Buna ziua,

Am in subordine un debutant care nu s-a pus la punct cu cerintele din fisa postului (la angajare nu stia nimic, i-am aratat ceea ce are de facut, unde trebuie sa se documenteze). A gresit de mai multe ori ceea ce facea, i-am explicat calm ca a gresit). zilele trecute, a gresit din nou, si am ridicat tonul la el, explicandu-i ceea ce a gresit (procedura de lucru, intocmirea documentelor) . M-a inregistrat cu telefonul, si s-a dus la toti sefii mei (director executiv, tehnic, productie, general) si le-a pus inregistrarea spundu-le ca nu poate sa mai lucreze in asemenea stres. Ieri am aflat intamplator ca m-a inregistrat. Acum este in medical. Am dovezi ca a gresit (am cautat parte din documentele gresite si le-am pus intr-un dosar). Nu l-am jignit, nu i-am cerut in plus de ceea ce are de facut (oricum nu stie mare lucru). Ce pot sa fac? Am ramas masca, ca m-a inregistrat! Are voie sa faca asa ceva? Pot considera ca m-a hartuit? Va rog ajutati-ma ca m-a uluit comportamentul acestuia. scrie undeva ca poate face asa ceva?
Am facut cerere cu inceperea activitatii de luni 23.09.19. Perioada 09.09.19-23.09.19 in afara ca nu constiruie vechime in munca mai impieteaza cu ceva (de exemplu pot lua medical, somaj etc)?
spune ca primesc amenda daca fac asa ceva. Ce optiuni am daca nu vor sa inregistreze retroactiv?
De la personal imi spune ca trebuie sa opereze in revisal pe baza unei cereri facute de mine, sigur, nu poate retroactiv (adica din 09.09.2019, de cand a expirat ccc). Trebuie sa opereze? Am cerere de suspendare a cim pana la 09.10.2019 (asa am intocmit-o acum aproape 2 ani). Directorul a zis ca imi aproba cfs(si chiar co). daca de la personal ii da unda verde. Ce trebuie sa fac?
MULTUMESC