avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate bettyna

Activitate bettyna

Buna ziua
am o colega care timp de 6 luni a fost in concediul crestere copil .
A revenit la serviciu si a lucrat trei luni.
Acum dupa trei luni vrea sa isi reia concediul de creste copil pe motiv ca nu mai are cine sta cu copilul.
Exista posibilitatea de a-si relua concediul de crestere copil pana la doi ani desi in urma cu trei luni a facut cerere pentru reluarea activitatii?
Multumesc
Buna ziua,
am angajat de curand un cetatean nepalez ,după ce am obtinut avizul de munca.
Acum trebuie să ii fac permis de sedere si nu stiu cum sa procedez cu potalul de la IGI.
Atunci cand am obtinut avizul de munca am facut un cont si mi-a aparut sectiunea obtinere avize de munca.
Insa nu a aparut si sectiune obtinere permise de sedere sau prelungire permise de sedere
Prin urmare nu stiu cum pot incarca in portal actele pentru permisele de sedere daca nu am varianta obtinere permise de sedere.
Poate am omis sa selectez ceva... nu stiu.
Imi poate spune cineva cum trebuie sa procedez?
Multumesc!
Buna seara
am incarcat pe portalul IGI un dosar pentru obtinerea avizului de munca pentru un cetatean strain.
Azi am primit programare si o observatie ca nu a fost validata cerere portal.
Fiind prima data cand am depus un astfel de dosar nu am stiut ca trebuie generata din programul lor automat o astfel de cerere. prin urmare nu am generat-o.
Am incarcat o cerere pe care am formulat-o eu( dupa un model pe are l-am primit de la cineva)
Este obligatoriu ca aceasta cerere de obtinere a avizului de munca sa fie generata de programul lor?
Trebuie sa ma prezint la ghiseu cu documentele pentru depunerea dosarului si imi este teama sa nu respinga dosarul pe motiv ca nu corespunde cerere cu cea generata de programul lor.
Saptamana viitoare urmeaza sa ma prezint la ghiseu pentru depunerea actelor si nu stiu cum sa procedez.
Sa inteleg ca acolo unde scrie ca nu s-a validat inseamna ca actul respectiv nu este corect?
Sper ca cineva a avut o astfel de experienta si ma poate ajuta cu aceasta neclaritate.
Multumesc mult pentru ajutor
Buna seara
am incarcat pe portalul IGI un dosar pentru obtinerea avizului de munca pentru un cetatean strain.
Azi am primit programare si o observatie ca nu a fost validata cerere portal.
Fiind prima data cand am depus un astfel de dosar nu am stiut ca trebuie generata din programul lor automat o astfel de cerere. prin urmare nu am generat-o.
Am incarcat o cerere pe care am formulat-o eu( dupa un model pe are l-am primit de la cineva)
Este obligatoriu ca aceasta cerere de obtinere a avizului de munca sa fie generata de programul lor?
Trebuie sa ma prezint la ghiseu cu documentele pentru depunerea dosarului si imi este teama sa nu respinga dosarul pe motiv ca nu corespunde cerere cu cea generata de programul lor.
Saptamana viitoare urmeaza sa ma prezint la ghiseu pentru depunerea actelor si nu stiu cum sa procedez.
Sa inteleg ca acolo unde scrie ca nu s-a validat inseamna ca actul respectiv nu este corect?
Sper ca cineva a avut o astfel de experienta si ma poate ajuta cu aceasta neclaritate.
Multumesc mutlt pentru ajutor
Buna seara
firma la care lucrez doreste sa angajeze un cetatean strain NON-UE. al carui permis de sedere expira peste 60 de zile.
Societatea urmeaza sa depuna solicitarea pentru obtinerea avizului de munca la IGI, Tinand cont de toate demersurile pe care trebuie sa le facem pentu obtinerea avizului de munca , probabil ca acesta se va emite peste aproximativ 50 de zile cel mai curand.
Dupa emiterea avizului putem aplica pentru permisul de sedere ,
Insa daca aplicam dupa obtinerea avizului de munca nu ne mai incadram in minimul de 30 de zile anterior expirii, ce trebuie respectate pentru obtinerea permisului.
Daca obtinem avizul de munca si nu avem timp sa obtinem permisul de sedere nu cred ca mai poate sta in Romania.
Stie cineva daca exista posibilitatea de a obtine o prelungire a permisului de sedere pana obtin avizul de munca?
Buna seara
am un coleg care a hotarat ( de tema unor disponibilizari ce ar putea fi facute de catre angajator) sa se pensineze anticipat.
Am primit instiintare de la casa de pensii ca a depus cerere si urmeaza sa fie emisa in cateva zile decizia de pensionare anticipata partial.
Am discutat cu persoana in cauza si mi-a spus ca nu are de gand sa foloseasca decizia( adica nu are de gand sa o prezinte angajatorului )momentan ci doar in cazul i care acesta va incerca sa il disponibilizeze.
Mi-a spus ca a vorbit cu cei de la Casa de pensii si ca acestia l-au informat ca nu este obligat sa o folosesca. Poate sa o tina acasa si sa o duca angajatorlui cand doreste angajatul.
Am incercat sa gasesc pe net informatii despre acest lucru insa nu am reusit sa gasesc o procedura a casei de pensii in astfel de situatii,
Personal nu cred ca poti tine acasa o decizie de pensionare si sa o folosesti cind vrei tu daca vrei tu.
Stiu ca angajatorul nu pot inceta contractul intr-un astfel de caz daca angajatul nu solicita el acest lucru prin prezentarea acestei decizii
De asemenea tinand cont ca cei de la casa de pensii au instiintat angajatorul ca urmeaza sa se emita aceasta decizie, care este obligatia angajatorului fata de angajat acum? Mai poate fi concediat sau disponibilizat?
Bună ziua,
am un angajat a cărui sotie a nascut pe 07.05.2019.
Tatăl dorește să intre in creștere copil pana la vărsta de 2 ani( respectiv 1 an si 11 luni).
Domnul a făcut cerere pentru suspendare cim crestere copil incepând cu data de 23.05.2019
Din câte știu legea prevede că ar trebui să aștepte cele 42 de zile de lauzie ale soției și apoi să ceară suspendarea CIM.
Domnul nu mai poate veni la serviciu din data de 23.05 datorita unor probleme.
Prin urmare când ar tebui să-i suspend contractul pentru creștere copil pe 23.05 așa cum este solcitat în cerere sau in 18.06.2019 atunci cănd se incheie cele 42 de zile de lauzie iar pentru perioada 23.05-17.06, sa facă cerere de concediu fara plata?
Bună ziua,
Am o problemă în ceea ce privește deschiderea unui magazin cu îmbrăcăminte în mall.
Nu știu care sunt autorizațiile necesare pentru a putea deschide magazinul.
Am declarat punctul de lucru la Registrul Comerțului, însă nu știu dacă trebuie să obțin de la primărie autorizație de funcționere sau orice altă autorizatie).
Mă poate ajuta cineva?
Mulțumesc
Bună ziua,
Am o nelamurire referitor semnarea unui act aditional pentru directorul general.
Trebuie să intocmesc acte aditionale pentru acordarea de tichete cadou.
Nu stiu insa cum sa procedez pentru directorul general( el fiind reprezentantul legal al societatii).
El semneaza si la angajator si la angajat?
Multumesc pentru ajutor
Bună ziua,
am o angajată care a născut. În ultimul an a avut o luna în care nu a lucrat (nu a fost angajată). În decembrie 2015 s-a prezentat la interviu , și noi am angajat-o.După câteva zile a făcut cerere de concediu fără plată pentru o perioada de 1 lună și jumătate.La expirarea acestei perioade a întrat in concediu medical.
Acum a născut și este în concediu de lăuzie La finalul acestuia va aduce concediul de maternitate.
La finalul concediului de maternitate ea nu poate intra în concediu de creștere copil pentru ca nu are toată perioada de 1 an lucrată.
În acest caz din punctul meu de vedere are doua variante fie se întoarece la serviciu , fie face cerere de concediu făra plata.
În revisal cum ar trebui să o înregistrez ca fiind în concediu fără plată sau concediu creștere copil(chiar dacă nu are dreptul la indemnizația de creștere copil)?