avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate anghelgeorgiana

Activitate anghelgeorgiana

as vrea sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:lucrand in MAI si fiind inscris in unul din sindicate am contractat prin intermediul sindicatului un abonament telefonic care a expirat in luna aprilie;acum m-am retras din sindicat si vor sa-mi opreasca din salariu taxa de reziliere a contractului de telefonie mobila desi acesta a expirat.am sunat la firma de telefonie si mi-au zis ca nu mai am nici o obligatie contractuala.in contractul cu sindicatul este precizat ca dupa data expirarii pot negocia cu firma de telefonie in vederea suplimentarii nr de minute si a prelungirii perioadei contractuale cu inca 24 de luni dar eu nu am semnat un nou contract.va rog sa-mi spuneti ce sanse am sa mi castig dreptatea in instanta.
buna ziua.ma poate lamuri si pe mine cineva cat mai poate creste francul elvetian?mentionez ca am credit in franci.ce sanse sunt sa scada cotatia lui pe piata ?de unde acesta crestere alerta?
in cazul in care nu se mai achita un credit ipotecar si valoarea apartamentului achizitionat a scazut mult fata de anul 2008 ,prin ce metode isi recupereaza banca restul banilor datorati(diferenta intre valoarea creditului si pretul obtinut in zilele noastre ).mentionez ca debitorul nu are alte bunuri sau proprietati in posesie,singura sursa de venit fiind salariul.se pot opri bani din salariu?sau ce alte riscuri sunt?
Răspuns la discuția uzufructul viager
eu in calitate de nud proprietar am dreptul de a locui in imobil impreuna cu uzufructuarul?
In urma decesului tatalui meu printr-un testament de a carui existenta nu am stiut eu am devenit nudul proprietar al casei acestuia iar sotia lui cu care s-a casatorit in 2006 a devenit uzufructuarul viager.intrebarea mea este daca ea are dreptul sa inchirieze camere din casa si in ce conditii legale as putea cere in instanta incetarea uzufructului.De asemenea va rog sa-mi mai spuneti ce drepturi si ce obligatii sunt de ambele parti.Va multumesc anticipat
de pe 15 ianuarie intru in somaj si de aproape o luna sunt insarcinata si as vrea sa stiu daca din somaj pot intra in concediul pt sarcina adica o parte din cele 126 de zile pt sarcina si lauzie si apoi in cei 2 ani de concediu pentru cresterea copilului.va rog mult sa ma lamuriti
Răspuns la discuția somaj
acesta prelungire de 3 luni este valabila numai pana la sfarsitul anului?daca ies in somaj cu data de 15 ianuarie 2010 nu mai beneficiez de ea?o sa am doar cele 6 luni?va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția somaj
va multumesc frumos pentru lamurire
Discuție somaj
dupa 2 ani si jumatate vechime la cate luni de somaj am dreptul?si din somaj pot iesi in concediu de cresterea copilului si sa primesc indemnizatia?