avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate fulgusor

Activitate fulgusor

Si daca un avocat nu se conformeaza sa publice articole, alte asemenea ori daca omul a trimis spre publicare dar nu s-a acceptat ori nu face masterul sau doctoratul si nici nu participa la cursuri din varii motive ....ce i se intampla?
Ce legatura are acea hotarare cu art 61 alin 2 din L 51/95 ca mie imi scapa...
Discuție OG 119
Am castigat pe OG 5/2001 doar datoria principala nu si penalitatile.
As putea sa incerc pe OG 119 sa le recuperez?
multumesc
pe langa decizie asociat unic nu mai trebuie act aditional?
Pt inregistrarea unui pct de lucru e de ajuns act aditional sau trebuie act constitutiv actualizat?
Daca ctr de inchiriere e inregistrat la adm financiara mai trebuie copie de pe actul de propr?
multumesc
Răspuns la discuția novatie
si in afara de ctr de inchiriere? v-am zis ca asta stiam si eu...
ma gandeam ca cineva in practica a facut si altceva in aceeasi situatie pt a evita birocratia...

Răspuns la discuția Distanta intre case
Art. 612. - Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietati ingradite sau neingradite a vecinului sau, de nu va fi o distanta de 19 decimetri intre zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecina.
Art. 613. - Nimeni nu poate avea vederi piezis pe proprietatea vecinului de nu va fi o distanta de sase decimetri.
Art. 614. - Distanta de care este vorba in cele doua articole precedente se socoteste de la fata zidului, pe care s-a deschis vederea si, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafara pana la linia de despartire a celor doua proprietati.
Art. 615. - Tot proprietarul este dator a-si face streasina casei sale astfel incat apele din ploi sa se scurga pe terenul sau, sau pe ulite, iar nu pe locul vecinului sau.
Răspuns la discuția novatie
stiu numai ca vroiam sa evit o noua plimbare pe la finante
o cesiune a contractului de inchiriere insotita de acordul locatorului ar merge?
ce alta solutie ar mai putea fi primita de onrc si fara plimbari pe la finante dat fiind ca societatea resp isi va suspenda activitatea....
Discuție novatie
vreau sa deschid un pct de lucru.
problema e ca la aceeasi adresa mai exista un punct de lucru al altei firme si urmeaza sa se inchida.
la baza a stat un contract de inchiriere foarte sumar facut.
pot sa fac un contract de novatie prin schimbare de locatar?
deci cu 19 lei conform art 3 si doar daca stabilesc daune platesc conf art2?
Cu cat timbrez o actiune in concurenta neloiala si care e instanta competenta?
Mentionez ca nu se bazeaza pe legea 84/1998 pt ca abia am depus cererea la OSIM ci pe faptul ca isi face publicitate folosindu-se de prestigiul altei firme.