avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate raccone

Activitate raccone

Daca nu este prea tarziu fa-le vant fara discutii.....sunt stan patitu stiu ce vorbesc..inchirierea fara garantii este o loterie mai a dracului decat Loteria Nationala...indiferent de promisiunile chiriasilor inainte de semnarea contractului si intrarea efectiva in spatiu... atunci toti sunt cei mai seriosi dintre seriosi ...apoi vai de steaua ta de proprietar .. esti bun numai de plata ..avocati, taxe de timbru, impozite pe cladiri, etc.
Buna dimineata!
Am urmatoarea speta:
In calitate de proprietar persoana fizica am inchiriat un spatiu comercial catre o sc. Dupa 1 luna vine chiriasul sa-mi ceara acordul pentru a subinchiria catre alta sc din varii motive pe o perioada determinata de timp. Intrebarea mea este:
In cazul in care chiriasul meu initial dispare pur si simplu cum voi putea recupera chiria de la subchirias sau cum voi putea evacua subchiriasul din spatiu in cazul in care nu ma inteleg cu acesta amiabil avand in vedere ca intre mine ca proprietar si subchirias nu exista raporturi juridice directe?
Pot insera in acordul meu scris ceva clauze care sa ma puna la adapost fata de aceste situatii?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Mai ales ca am experienta evacuarii unui chirias prin tribunal si mi-e groaza sa ma gandesc ce se va intampla in cazul unui subchirias cu care nu am relatii directe! Multumesc!
multumesc de promptitudine
Referitor la contract:
Nu exista clauza ca se prelungeste automat ci doar cu acordul scris al partilor
Aveti idee cat dureaza din momentul introducerii cererii de evacuare si pana la evacuarea efectiva din spatiu?
Multumesc
Buna ziua!
Am urmatoarea problema: cum pot evacua un chirias persoana juridica dintr-un spatiu comercial proprietar persoana fizica , daca respectivul contract s-a incheiat l;a o anumita data si chiriasul refuza eliberarea spatiului?
Va multumesc
Multumesc de raspuns
Firma chiriasa isi poate deduce si TVA de facturile de utilitati in acest fel?
cum se pot deduce cheltuielile cu utilitatile pe o firma care a inchiriat un spatiu comercial de la o persoana fizica care este titular de contract la Electrica, Apanova etc.?
Persoana fizica nu poate emite factura catre chirias si atunci exista vreo posibilitate legala?
Multumesc!
Răspuns la discuția daune provocate de electrica
V-am dat un mesaj pe privat . Va rog sa va uitati. Multumesc
Răspuns la discuția societate fara cont bancar
multumesc foarte mult pentru raspunsuri
as dori sa stiu daca pot inchide contul bancar al firmei daca acesta este blocat de finante pentru datorii bugetare. Poate societatea sa functioneza legal fara cont bancar?
Mentionez ca nu am mare activitate pe firma asta si pentru mine nu conteaza prea mult daca am sau nu cont.
Mutumesc!
multumesc