avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate dorinjean

Activitate dorinjean

Răspuns la discuția refuz nejustificat al ITM
fapta ilicita a angajatorului este refuzul de a incheia un contract de munca in forma scrisa cu subsemnatul (asta este, in mod clar, contraventie dar TREBUIE CONSTATATA !)
am sesizat ITM-ul
ITM-ul a refuzat sa constate si sa sanctioneze angajatorul ptr lipsa CIM scris
Am sesizat instanta de contencios si i-am solicitat sa oblige ITM-ul sa constate si sa sanctioneze contraventia
Instanta mi-a rerspins cererea pe motiv xca nu se poate substitui in atributiile inspectorului de munca

De aici nedumerirea mea : ce fac, totusi, ptr a fi sanctionat angajatorul (care nu poate fi sanctionat decat de catre ITM) ?
Daca un inspector de munca refuza nejustificat sa constate si sa sanctioneze o contraventie savarsita de catre un angajator, cum poate fi totusi obligat ITM-ul sa constate si sa sanctioneze contraventia respectiva ?


PS am in vedere faptul ca instantele de judecata nu se pot substitui organului constatator si, pe cale de consecinta, nu pot obliga in mod direct ITM-ul sa constate si sa sanctioneze presuspusa contraventie
Răspuns la discuția Unde reclam CSM-ul?
multumesc.
Sunt nemultumit de raspunsul primit de la CSM

Unde pot reclama aceasta autoritate a statului ?

Pot sa o chem in judecata pe contencios administrativ?
Va rog frumos sa-mi spuneti daca pot inchiria un apartament aflat sub sechestru asigurator

In principiu, ce acte imi sunt necesare unei inchirieri legale ?
Va rog sa-mi spuneti ce repercursiuni are un judecator caruia i se caseaza o hotarare sau, in recurs, se modifica integral solutia

Thanks a lot
Buna ziua,

Mi-am dat demisia fara preaviz, in baza art 81 alin (8) din Codul muncii, pentru motive imputabile angajatorului
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa faca angajatorul in acest caz. Mai are vreo obligatie ? In cat timp ?
Dar eu in cat timp ma pot adresa instantei ptr despagubiri ?

Multumesc
Buna ziua,
Va rog frumos sa formulati pareri cu privire la urmatoarea problema
In ordinul de concediere pe care l-am primit de la angajator, este invocat un contract de munca, care nu exista in realitate.
Deci a fost "desfaxut" un contract de munca ce nu a fost anterior incheiat
Este, in aceste conditii, ordinul de concediere NUL de drept ?

Va mai rog sa-mi indicati libk-uri care trateaza problema nulitatii actelor administrative

Multumesc mult
Vreau sa dau in judecata o institutie publica pentru recuperare diferente salariale. Este necesar sa fac si o plangere prealabila ?
Multumesc.
Va rog un raspuns la urmatoarea problema :
Sunt inacdrat cu contract de munca intr-o institutie bugetara
Fisa postului meu indeplineste conditiile art 111 din Legea 188/1999 a functionarilor publici. Deci am dreptul sa fiu numit intr-o functie publica
Institutia refuza nejustificat numirea mea intr-o functie publica
Vreau sa ma adresez instantei de judecata dar am o dilema : competenta. Cine judeca, Tribunalul - sectia contencios sau Tribunalul - sectia civila (litigii de munca) ?
#-o
Multumesc