avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate gamezcdr

Activitate gamezcdr

Se poate refuza eliberarea de anticonceptionale de catre farmacist ? Pacienta are reteta sau in cazul celor de urgenta fara reteta, se invoca motive religioase pentru a refuza eliberarea.
Cum stam din punct de vedere legal ?
Daca nu apare in lista lor nu-ti face cont pentru ca astia au prostul obicei sa bage siteuri pe lista neagra si sa te sanctioneze RETROACTIV.
Trebuie facturaaaa. Se verifica in special softurile BSA Romania (Microshit, Adobe et company).
Deci inca o data: daca trageti filme, muzica pentru uz propriu si NU STATI LA SHARE (DC) sau SEED (torrent) e perfect legal. Downloadul in Romania NU SE PEDEPSESTE ca sint si pe forumul asta "avocati" care sustin altceva.
Pentru fiecare CD, DVD, BluRay, HDD, stick USB, etc se plateste o valoare de pana la 5% reprezentand acea taxa de care se vorbeste in paragraful 2.
Răspuns la discuția Teapa pe Olx
Sa-i treceti la pierderi si pe viitor "LIVRARE CU VERIFICARE" !
Art. 34. - (1) Nu constituie o încălcare a dreptului de autor, în sensul prezentei
legi, reproducerea unei opere fără consimţământul autorului, pentru uz personal
sau pentru cercul normal al unei familii, cu condiţia ca opera să fi fost adusă
anterior la cunoştinţa publică, iar reproducerea să nu contravină utilizării normale
a operei şi să nu îl prejudicieze pe autor sau pe titularul drepturilor de utilizare.
(2) Pentru suporturile pe care se pot realiza înregistrări sonore sau audiovizuale
ori pe care se pot realiza reproduceri ale operelor exprimate grafic, precum şi
pentru aparatele concepute pentru realizarea de copii, în situaţia prevăzută la
alin. (1), se va plăti o remuneraţie compensatorie stabilită prin negociere, conform prevederilor prezentei legi.
Răspuns la discuția Dosar Penal - Download Ilegal
Downloadul nu e illegal ci uploadul, punerea la dispozitie in momentul in care esti conectat la DC.
Daca un farmacist elibereaza un medicament unei persoane, acea persoana decedeaza in urma unui soc anafilctic - alergie la unul din constituenti, farmacistul are vreo raspundere pentru cele intamplate ?
Va citez din Codul Deontologic al Psihologilor:
Art. 25.– (1) De la data intrării în vigoare a prezentului Cod deontologic, toate cazurile sesizate, aflate în procedura răspunderii disciplinare, se analizează şi se soluţionează potrivit prevederilor acestuia.
(2) Prezentul Cod deontologic se aplică tuturor cazurilor sesizate începând cu data intrării în vigoare a acestuia, indiferent de data faptei sesizate.
Ce parere aveti ?
Răspuns la discuția Se dateaza fisa postului ?
Am sunat la ITM si mi-au spus ca se dateaza dar n-am gasit o lege unde sa scrie iar daca in lege nu scrie....Cred ca intentionat sint facute asa deampixu' ca la orice control sa-ti poata imputa ceva !