avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate maneas

Activitate maneas

Da ,sint constient ca statul ma va executa,ca doar n-oi fi vreun becalian,patrician sau diaconescian.Ideea este daca o pot radia ,in vreun fel,din evidenta fiscului.Atita timp cit nu mai fac parte din comunitatea respectiva,de ce as cotiza ptr aceasta?
Buna ziua si la multi ani!Am nevoie de un sfat privitor la radierea unui autoturism de la Fisc.Pina in 2002 am locuit in Ploiesti,dupa care am vindut apartamentul si ne-am mutat intr-o comuna de linga Mizil.La data respectiva,detineam un autoturism ,inregistrat pe numele meu si adresa de atunci.Ulterior l-am vindut fara a perfecta actele si ,cu timpul,i-am pierdut urma.Autoturismul stiu ca a schimbat multi proprietari si ,banuiesc,ca acum e dezmembrat,deoarece prin 2006 am primit o instiintare de la Serviciul inmatriculari Ploiesti,prin care mi se aducea la cunostinta ca acest auto este radiat temporar din circulatie.Acesta fusese radiat datorita faptului ca nu i s-a mai efectuat ITP-ul si nu i s-a mai platit RCA-ul.Eu am continuat sa platesc impozitul pe vechiul domiciliu,am incercat sa aflu de la Serv.Inmatriculari detalii despre acel auto,dar mereu am primit aceleasi raspunsuri:ca nu au timp,ca e vina mea ca nu am perfectat actele,ca nu e problema lor etc . As dori sa stiu daca exista vreo modalitate sa o radiez de la Fisc,intrucit eu nu mai locuiesc in Ploiesti.Ce se intimpla daca nu mai platesc niciodata acel impozit,acel autoturism fiind singurul bun inregistrat la acea adresa!
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
o sa va tin la curent!multumesc ptr amabilitate!sanatate multa!
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Buna ziua!Am decis sa-mi recuprez taxa de poluare in instanta apelind la o casa de avocatura din Bucuresti,eu fiind din Prahova.Acestia mi-au trimis un contractat prin e-mail :obiectul contr. il repr. redactari si semnari acte reprezentare in scopul recuperarii taxei auto,iar onorariul se achita la finalizarea pozitiva a procesului in prima etapa procesuala,fond.Sa inteleg ca ei ma ajuta sa pregatesc dosarul pina la faza de judecata ,dupa care ma descurc singur?Sau inchei un alt contract?Multumesc ptr. intelegere
asa sper sa fie!multumesc ptr. raspuns
Buna ziua!in data de 02.05.2011 ma aflam la volanul unui autocamion ,transportind marfuri generale ptr un supermarket dintr-un mare oras.Accesul la rampa de descarcare al supermarketului se face destul de greu,cu spatele,dintr-o strada intens circulata intr-un gang ce duce la acea rampa.La intrarea in acel gang se afla o conducta de gaze aeriana si un post de reglare-masurare,ce alimenteaza acel supermarket si un restaurant din apropiere.Aceasta conducta este foarte aproape de carosabil si nu de putine ori a fost acrosata de soferii de camioane in timpul manevrelor de parcare in rampa.La iesirea din rampa,datorita autovehiculelor parcate in zona si a gabaritului TIR-ului pe care il conduceam, a trebuit sa ma apropii de teava de gaze pe partea stinga[fara a depasi carosabilul] ptr. a efectua un viraj mai larg spre dreapta.Datorita faptului ca virajul a fost efectuat mai mult pe loc[lipsa de spatiu],partea din spate a remorcii camionului a descris un arc de cerc,acrosind usor singurul suport al acestei tevi,provocind ruperea acesteia.Au venit cei de la Distrigaz si au remediat defectiunea.Am mers la Politie impreuna cu un repr. al Distrigaz,unde am completat o declaratie +o schita privind descrierea incidentului.M-i s-a intocmit proces-verbal ptr. neatentie la volan si m-i s-a cerut sa confirm in scris ca sint de acord cu utilizarea politei RCA ptr. acoperirea pagubelor.Repr. Distrigaz a intomit un proces verbal de constatare intre Distrigaz si 'nimeni',privind materialele avariate[teava,robinet etc.] pe care l-am semnat,urmind ca societatea sa-si recupereze pagubele de la asiguarator.In data de 04.10.2011 am primit o scrisoare de la Distrigaz prin care m-i se aduce la cunostinta ca valoare prejudiciului adus acestei societati de catre mine este de 1738 ron si ca sint convocat pe data de 01.11.2011 la sediul Diatrigaz ptr achitarea acestei sume.In caz de neplata sint informat ca ma vor actiona in judecata.In sprijinul celor afirmate de dinsii se depun urmatoarele acte:proces-verbal de constatare si devizul de lucrare.Scrisoare este redactata de o Dna. avocat si semnata de Directorul societatii.Procesul verbal incheiat de Politie l-am predat Dnei.Director al societatii unde lucram,impreuna cu o declaratie+schita incidentului,ptr. deschiderea dosarului de pagube.Acum nu stiu ce sa fac; sa merg cu banii la ei sau sa contactez conducerea societatii la care am lucrat in perioada respectiva.Va multumesc ptr. rabdare si astept un sfat.Sanatate multa!
buna ziua!avind norocul sa muncesc in afara impreuna cu sotia,dupa multe sacrificii am reusit sa ne ridicam o casa acum 1 si 6 luni.am terminat lucrarile acum 6 luni ,dupa care am anuntat in scris primaria locala si inspectoratul ptr constructii[sau cum s-o chema].de atunci de cite ori am mers la secretatul primariei,am fost refuzati pe motiv ca nu au timp,ca au fost alegeri,ca dosarul a fost luat la 'purificat' de catre insp.ptr constr.,ca oricum mai trebuie efectuata o recalculare,etc..autorizatia obtinuta este valabila 2 ani[expira in iulie 2010] si m-a costat 600 ron.sa inteleg ca acea suma este valabila pte un an si ca primaria tergiverseaza lucrurile astfel incit sa mai treaca un an si sa platesc din nou ,cel puitin,6oo ron.v-as ramine recunascator daca m-ati putea ajuta cu un sfat,in conditiile in care ,actualmente,lucrez in romania,cu salriul de aici.as fi vrut sa inchei si o polita de asigurare,dar....asta e.
Discuție intrebare
buna ziua!acum 9 luni de zile un cunoscut lant de magazine de tip discount urma sa deschida un magazin si in orasul nostru[mizil].am aplicat impreuna cu altii la acel job,am fost admisi,dar n-i s-a spus de catre angajator ca,din diverse motive[aut constructie] nu pot da drumul cind era prevazut si sa ne deplasam in alte locatii[cimpina,ploiesti,urziceni] ale aceleasi firme ptr o perioada nedeterminata.ne-au decontat transportul si cazarea,fara masa.am acceptat citeva luni de zile sa fac deplasarea la cimpina,iar de cca 2 luni am fost mutat mai aproape,la ploiesti,de unde pot face naveta zilnicdesi pierd zilnic 4-5 ore din timpul meu].asta e,e criza nu?dar acum 2 zile m-i s-a comunicat[ordonat] sa merg din nou la cimpina.am refuzat si m-i s-a sugerat sa-mi dau demisia sau concediu fara plata.momentan am ales a doua varianta,desi la un salariu de 700 ron nu prea este convenabil.cum as putea proceda in viitor[luni],cind trebuie sa ma prezint din nou la munca.mai mentionez ca nu am beneficiat de diurna,nici de protectia muncii la locatia respectiva si nici nu am semnat vreun document prin care eu figurez la acea locatie.teoretic eu si colegii mei figuram la mizil,unde am semnat contractul de munca.multumesc.intelegem ca este criza si ca patrarea locului de munca este prioritara,dar totusi....
buna ziua!in cursul zilei de vineri am fost inregistrat de radarul unui auto de politie,pe una din arterele unui oras,cu 74kmh.evenimentul s-a petrecut in alta localitate decit cea in care domiciliez si momentan sint detasat cu serviciul intr-o alta localitate,toate ale aceluiasi judet.Intrebarea este dac pot plati aceasta amenda pe raza localitatii unde imi desfasor ,ptr moment,activitatea,ptr a putea beneficia de plata jumatatii din minimul amenzii.dupa aceea,mai este necesar trimiterea chitantei catre sectia de politie din care face parte agentul constatator?multumesc
multumesc mult