avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate miki.mihaela2006

Activitate miki.mihaela2006

Am citit pe forum raspunsurile referitoare la acest subiect. Dar parerile sunt impartite si nu m-am lamurit cum se calculeaza salariul mediu pe unitate.
Daca cineva a calculat acest salariu , va rog sa ma ajutati.
Cuprinde salariile medii brute ale salariatiilor din luna in care se calculeaza sau cele de incadrare ca medie din ultimele 12 luni?
Va multumesc foarte mult.
Grila de salarizare cuprinde salariile tarifare de incadrare din statele de plata sau sunt cele la care se aplica coeficientii minimi de ierarhizare plus sporurile?
Pt. mediul privat salariul minim a ramas tot 600 lei inmultit cu coeficientul minim de ierarhizare 1,2 = 720 lei?
Am nevoie de modele de planuri de formare profesionala -(cursuri organizate de unitate) pt functiile : contabil sef,secretar,casier,contabil,croitor,coafeza,frizer,cizmar,gestionar,asistent stomatolog.
Adresa de mail este miki.mihaela2006@yahoo.com
Va multumesc mult.
Ce fel de contract (colaborare) se poate incheia intre angajator
si un avocat pt acordare de consiliere juridica ,8 ore/saptamana.
Ce se retinere din suma respectiva?(CAS,Sanatate).
Multumesc anticipat.
MUlta stima.
S-a aprobat retinerea cas-ului si pentru conventii civile?
Daca da care- i legea?
Multumesc anticipat pt raspuns.
pot beneficia de tichete cadou toti salariatii pt Paste?
in cazul depasirii a 2% din fondul de salarii cum se procedeaza cu tichetele cadou?
daca s-au acordat si colaboratorilor ( conventie civila) tichete cadou acestea se baga in salariu si se impoziteaza (CAS, sanatate, impozit)?
multumesc anticipat pt raspunsuri.
Imi cer scuze ,dar revin cu problema completarii adeverintei de venit pt calcul indemnizatiei CIC, pt ca nu-s lamurita . Am de completat o adeverinta pt o salariata care a nascut pe 20 iulie 2009. Conform HG. 1682/2008,art. 19.1, alin (2) - se iau in calcul veniturile din ultimele 12 luni "anterioare nasterii copilului" si alin (4 )- pt luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul realizat " in luna anterioara" celei in care s-a nascut copilul. Atunci de ce in adeverinta tip se incepe cu luna 1= luna nasterii copilului , adica in cazul meu , luna iulie. Am citit pe forum despre un caz in care venitul aferent lunii de la nr crt. 1, (iulie -luna cand s-a nascut copilul) nu a fost luat in calcul , ramanand astfel venitul din 11 luni ramase impartit la 12. Va multumesc pt rabdare si raspunsuri.
Discuție concediu odihna
Buna ziua.
Am 2 nelamuriri. 1."Concediul de odihna se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat in timpul unui an". Prin urmare , un salariat care lucreaza 8 h/zi pt tot anul lucrat are dreptul la 21 zile CO, iar alt salariat care lucreaza 4 h/zi pt tot anul lucrat nu ar tb sa aiba dreptul la 11 zile de CO, adica proportional cu "timpul efectiv lucrat."?
2. Ce venituri iau in calcul la stabilirea indemnizatiei de CO ,in situatia in care avem in cele 3 luni anterioare si concediu de odihna ? Adica se considera si indemnizatia de CO din lunile respective + spor vechime?
Multumesc mult pt raspunsuri. Imi sunt de foarte mare ajutor.
Deducerea suplimentara pentru copii aflati in intretinere se acorda pana cand acestia implinesc 18 ani sau 22-24 ani -in cazul in care acestia urmeaza o facultate si nu lucreaza.
Va multumesc!
Discuție ajutor nastere
Buna ziua.Ma numesc Mihaela si am cateva nelamuriri.1. Ajutorul pentru nastere, care nu este impozabil, conform Codului Fiscal, se ia in calcul la acordarea indemnizatiei pt crestere copil ? 2.S-a aprobat majorarea concediului de maternitate de la 126 zile la 168 zile? 3.Cele 12 luni care se iau in calcul pt indemnizatia crestere copil , conform adeverintei tip care se completeaza, : 1. luna a 12 -a = luna nasterii copilului , luna 11-a = luna anterioara nasterii copilului ............. Daca copilul se naste pe 15 iulie se considera venitul din toata luna ? Va multumesc anticipat pt raspunsuri .