avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate CGA

Activitate CGA

Discuție Procura Cazier
Buna ziua.
O intrebare foarte scurta. Am facut o procura pentru cazier catre o persoana. Acea persoana domiciliaza in alt judet decat mine. Cand s-a dus sa scoata cazierul din orasul meu i-au spus ca nu poate ca nu e din acelasi judet. Este normal sau este iarasi o aberatie a unora de la evidenta?
VA ROG - am nevoie de raspuns cat mai repede.

Multumesc
Buna,
Va rog sa imi spuneti cat trebuie sa stau in perioada de preaviz. Eu am fost angajat pe vechiul cod al muncii(acum 1 an) si nu stiu acum cu noul cod al muncii cat trebuie sa stau in perioada de preaviz in cazul in care imi depun demisia.

Va multumesc
Răspuns la discuția Angajatorul ameninta Angajatul
Va multumesc pentru raspunsurile date. M-au ajutat foarte mult. In caz de nevoie va rog sa imi spuneti daca pot apela la un avot de pe acest forum. Nu stiu daca am voie sa scriu acest lucru aici - rog administratorul sa ascunda mesajul daca nu am voie.

Va multumesc.
Buna ziua

Am observat ca in vremuri de "criza" patronii profita foarte mult de angajati. Problema mea este urmatoarea. Am fobie de avion - nu pot sa zbor iar patronul m-a amenintat ca urmeaza sa ma dea afara deoarece refuz sa zbor. Am explicat situatia ca mi-e frica de zbor mai ales acum cand s-a prabusit ultimul avion. Fobia mea pentru avion nu este dovedita de acte medicale dar poate fi dovedita oricand - fiind reala nu doar un moft.
Urma sa fiu trimis intr-o tara straina sa lucrez pentru un client al firmei - eu neavand pentru acea tara drept de munca - urma sa spun ca ma duc in travel sau trainning - nu stiu daca are vreo legatura cu legea acest lucru...
Va rog sa imi spuneti si mie daca patronul are aceste drepturi sau nu si cui pot sa ma adresez pentru o eventuala judecata.

Va multumesc anticipat pentru tot ajutorul acordat
Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si nu stiu exact daca am postat unde trebuie dar am mare nevoie de niste raspunsuri si cred ca sunteti singurii care puteti sa imi raspundeti. Prietenul meu in "somaj tehnic". Mai exista aceasta denumire sau se numeste "somaj"(pe foaie ii scrie somaj). Salarul pe cartea de munca este de 2000 de ron brut. Am citit ca se plateste 75% dar nu prea am inteles exact din ce. Va rog sa imi spuneti ce inseamna ca o persoana intra in somaj tehnic si cat se plateste/din ce?. Care este perioada maxima si minima pentru somajul tehnic si care sunt obligatiile angajatorului/angajatului in aceasta perioada.

Va multumesc
Buna ziua

Sunt nou pe aici si deja am probleme legate de acte. Anul trecut am cumparat un teren si actele au fost facute de un apropiat. Ceea ce am primit in urma cumpararii a fost un act de vanzare cumparare care nu este pe numele meu si o procura speciala, unde apare numele meu, spune ca sunt imputernicit pentru primarie, impozite, vanzare si alte cele dar nu este specificata nici unde suma cu care eu am cumparat acel teren. Eu nu am fost chemat sa semnez absolut nimic, persoana respectiva doar aducandu-mi actele.

Intrebari:. Este legal sau am fost inselat? Ar fi mai bine daca as avea un contract de vanzare cumparare sau aceasta procura are o mai mare? PS: in procura est specificat ca mandatant-ul poate sa revoce drepturile mele - o poate face fara instiintarea mea?

Multumesc anticipat.