avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate aariam_a

Activitate aariam_a

Răspuns la discuția Drept optiune succesorala
Multumesc pentru raspuns.
Notarul care a dezbatut mostenirea este in relatii foarte apropiate cu cealalta nepotata si consider ca este un abuz atat din partea acestuia, intrucat stia foarte bine care sunt mostenitorii, cat si din partea nepoatei. In plus de asta nepoata a facut o convenitie ?! cu fratele matusei, conventie prin care acesata ii lasa partea lui de mostenire. Interesant este ca fratele este in varsta de 87 de ani si de mai bine de 10 ani a fost diagnosticat cu Dementa de etiologie mixta ( vasculara si neurodegenerativa). Detin mai multe iesiri din spital intrucat si de acesta o perioada de timp am avut grija.
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu o opinie.
In urma cu un an o matusa a mea a decedat, iar in urma decesului normal la masa succesora era un frate a acesteia si noua nepoate, una din ele fiind eu.
Cu toate ca eu m-am ocupat de matusa in ultimii 5 ani, ceilalti nefiind in nici un fel preocuptati de aceasta ( de la asigurarea hranei, a medicamentelor, plata intretinerii pana la organizarea inmormantarii si a parastaselor), ma trezesc acum la un an si jumatate ca dezbaterea mostenirii a avut loc, intabultata ca proprietar fiind cealalta nepoata. Precizez ca nu mi-am exercitat dreptul de optiune succesorala in termenul de un an de zile de la data decesului, dar nici nu am fost notificata de vreun notar in legatura cu deschiderea succesiunii.
In conditiile prezentate mai sus am rugamintea sa imi spuneti care sunt sansele sa atac si sa castig partea mea de mostenire. Multumesc
Răspuns la discuția Racord gaze


Adam Grecu a scris:

Nu stiu ce raspuns asteptati de la noi.
In astfel de cazuri, asemenea modificari trebuie facute prin si cu acordul as. prop.,, acord ce ar trebui dat in anumite conditii - adica, mai intai sa aiba acordul majoritatii proprietarilor din bloc / scara.
Asadar, se discuta si se hotaraste o anumita procedura si atunci nu se mai ajunge la astfel de discutii.
Revin si va intreb, ce asteptati de la noi? Sa va spunem ca da, sunteti indreptatita sa vi se permita accesul la teava respectiva? Da, aveti acest drept, insa vedeti, atunci cand s-a propus separarea de masura dvs. ori nu ati fost de acord, ori nu ati participat cu bani, ori...
Acum trebuie sa reluati discutia cu toti vecinii dvs. si sa hotarati prelungirea tevii pana la ultimul etaj, sa participati cu sumele necesare realizarii proiectului,astfel incat, macar pe viitor, sa nu mai fie astfel de discutii.
Mai zic si eu - mergeti la cel care a initiat proiectul si in limita normalului, sa-i achitati omului partea dvs. de cheltuiala, dar repet, incercati continuarea proiectului pana la ultimul nivel, vedet cat costa, impartititotul in mod egal. Incercati sa discutati cu aceeasi firma care a instalat teava, vedeti ca sunt anumite cheltuieli, indiferent ca o sa alimentati doar parterul si etajul 1...
Succes!


Buna ziua,

Se pare ca intrebarea mea nu a fost clara. Incerc sa lamuresc.
La etajul I a fost trasa teava de gaze acum cativa ani de catre o singura vecina, in cursul anului trecut la acea teava s-au mai bransati si alti vecini de la etajul I.
Acum vreau eu sa ma bransez si sa trag teava pana la etajul 2.

Intrebarea este : Trebuie sa despagubesc vecina care a tras teava acum cativa ani sau pe toti ceilalti vecini care s-au bransat ulterior.
Si ca o ultima mentiune nu este aveam Asociatie de locatari si nu exista o alta teava de gaze in bloc.
Discuție Racord gaze
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema.
Locuiesc la bloc la etajul 2 si vreau sa ma racordez la gaze, teava de gaze este trasa pana la etajul I iar aici sunt racordati mai multi vecini. Teava a fost trasa de o singura persoana ceilalti despagubind proprietarul. Acum pentru ca vreau sa ma racordez, cei de la etajul 1 pretind sume neimtite asta cu toate ei in acest moment nu au un act de proprietate pe teava respectiva. Este justificata cererea lor, sau trebuie sa despagubesc decat proprietarul tevii? Multumesc
Discuție Racordare gaze
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema.
Locuiesc la bloc la etajul 2 si vreau sa ma racordez la gaze, teava de gaze este trasa pana la etajul I iar aici sunat racordati mai multi vecini. Teava a fost trasa de o singura persoana ceilalti despagubind proprietarul. Acum pentru ca vreau sa ma racordez cei de la etajul 1 pretin sume neimtite asta cu toate ei in acest moment nu au un act de proprietate pe teava respectiva. Este justificata cererea lor, sau trebuie sa despagubesc decat proprietarul tevii? Multumesc
Discuție Mostenire
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am urmatoarea speta.
Avem o matusa care vrea sa lase apartamentul sau unuia dintre nepoti. Matusa respectiva nu are copii, iar singurele sale rude sunt doi nepoti si o cumnata (mama celor doi). Cel caruia vrea sa ii lase apartamentul este cel care ani de-a randul a avut grija de ea asigurandu-i hrana, medicamentatia necesara si un insotitor permanent.
Cei doi nepoti nu se inteleg si nu isi vorbesc de mai multi ani si cu toate ca nu a facut nimic pentru matusa sa are pretentia ca dupa decesul acesteia sa primeasca o parte din averea sa.
Care este cea mai sigura tranzactie (excluzand cea de vanzare cumparare) pentru ca tranferul sa nu fie atacat si desfiintat de cel de-al doilea nepot.
Multumesc
Excepțiile de neconstituționalitate pot fi ridicate de catre mandatar? Exista o procedura specială? Se pot depune de la primul termen de judecată? Mulțumesc
Excepțiile de neconstituționalitate pot fi ridicate de catre mandatar? Exista o procedura specială? Se pot depune de la primul termen de judecată? Mulțumesc
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se poate obtine si o amanare pentru a se angaja avocat la primul termen de judecata.
In prezent nu mai exista problemele care existau in trecut...



Va multumesc
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, poate fi primul termen de judecata.
Poate fi și al doilea în funcție de situație.


Care este temeiul si care sunt situatiile in care este al doilea termen? Multumesc mult de ajutor