avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan2009

Activitate Bogdan2009

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un calcul:

Cat va lua indemnizatie o mamica care va naste pe 6 august 2009 care are urmatoarele venituri:
de la un job are ianuarie 2008 - iulie 2009 : 980 lei net (are fara probleme 12 luni lucrate)
de la al doilea job are din februarie 2009 - iulie 2009: 600 lei net ( doar 6 luni)

Va lua peste aceasta indemnizatie si alocatia copilului de 200 RON??

Va multumesc,
Bogdan2009
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un calcul:

Cat va lua indemnizatie o mamica care va naste pe 6 august 2009 care are urmatoarele venituri:
de la un job are ianuarie 2008 - iulie 2009 : 980 lei net (are fara probleme 12 luni lucrate)
de la al doilea job are din februarie 2009 - iulie 2009: 600 lei net ( doar 6 luni)

Va lua peste aceasta indemnizatie si alocatia copilului de 200 RON??

Va multumesc,
Bogdan2009
Răspuns la discuția Impozit platit de angajator
Va multumesc frumos. Mi-ati fost de mare ajutor.
Va doresc o zi buna!
Răspuns la discuția cat plateste angajatorul?
Va multumesc respectuos. Mi-ati fost de un real folos.

O zi buna va doresc si eu!
Buna ziua,
Ma intereseaza si pe mine pentru un salariu BRUT de 850 RON cat este salariul net si cat plateste ANGAJATORUL la stat. Mentionez ca nu exista copii in intretinere.
Va multumesc.
Răspuns la discuția cotizatie angajator
Multumesc respectuos.
Ma intereseaza cel mai mult cat plateste ANGAJATORUL la stat pentru salariul brut de 850 RON(643 net)
Cu respect,
Bogdan2009
Buna ziua,
Ma intereseaza si pe mine pentru un salariu BRUT de 850 RON cat este salariul net si cat plateste ANGAJATORUL la stat. Mentionez ca nu exista copii in intretinere.
Va multumesc.
Buna ziua,
Ma intereseaza si pe mine pentru un salariu BRUT de 850 RON cat este salariul net si cat plateste ANGAJATORUL la stat. Mentionez ca nu exista copii in intretinere.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Va multumesc pentru raspuns. Am aflat ceva nou:
"In afara alocatiei mai aveti dreptul sa primiti indemnizatie de prima nastere (213 ron) si trusou nou-nascut (150 ron)"
Acesti bani: 213 si 150 de unde ii primesc? Trebuie sa depun alte acte sau se va rezolva de la sine in momentul in care depun actele pentru indemnizatie crestere copil? Trebuie sa vin eu cu precizari (de ex: este prima nastere...) sau voi intrebat acolo?
Sotia mea urmeaza sa nasca la finalul lunii iulie inceputul lunii august. Lucreaza de 3 ani la aceeasi institutie cu contract cu norma intreaga pe perioada determinata, contract ce a fost reinoit la fiecare 1 septembrie al fiecarui an. De asemenea de la 1 ianuarie 2009 lucreaza la o a doua firma cu contract de 2 ore pe perioada nedeterminata. Va rog sa imi dati un sfat in ceea ce priveste primirea indemnizatiei pentru crestere copil:
Va primi 85 % din cele doua venituri sau cel cu 2 ore nu se ia in calcul?
Cum se va face calculul celor 85%?
Separat va primi si alocatia pentru copil sau intra tot in cei 85%?
Va multumesc respectuos.
Bogdan2009