avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate gicubutnaru

Activitate gicubutnaru

Bună ziua,
Aş avea nevoie de un sfat în următoarea problemă:
Soţia mea lucrează de 9 ani ca femeie de serviciu cu contract de muncă normal,de 8 ore ,la o firmă particulară şi cu un contract de muncă parţial,de 2 ore,la altă firmă.Patroana firmei cu 8 ore nu acceptă ca angajaţii ei să lipsească nici o zi de la servici,chiar dacă sînt bolnavi şi au certificat medical.
Din cauza unor probleme de sănătate(mînă fracturată,probleme cu spatele) şi al abuzului patroanei,soţia mea ar renunţa la serviciul acesta,chiar dacă este mai bine plătit.
Întrebarea mea este : în ce condiţii ar putea beneficia de ajutorul de somaj fără a renunţa la serviciul al doilea ?
Vă mulţumesc de răspuns.
Am dizolvat firma in 2005.
Ce obligatii mai am din punct de vedere legal referitoare la pastrare arhivei ?
Va multumesc.
Buna ziua,
Sint din provincie,am nevoie sa fac o copie dupa o Hotarire de divort din 1989,eliberata de Judecatoria sect.2,Bucuresti.Avind in vedere vechimea dosarului,am fost sfatuit sa caut eu dosarul pe site-ul Judecatoriei,dar acolo nu l-am putut gasi.
Stiti ,cumva,o adresa de Net, un telefon,etc.care sa ma ajute ?
Multumesc mult.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in aceasta privinta:
Prietenul meu ,casatorit si apoi divortat in Romania in 1989,s-a mutat in Germania,unde vrea sa se recasatoreasca.Acolo i se cer : o copie legalizata apostilata dupa certificatul de casatorie , o copie legalizata apostilata dupa Hotarirea de divort si o adeverinta (un certificat) care sa ateste ca la data divortului avea domiciliul si cetatenia din Hotarire.
In acel timp a locuit in Bucuresti,sectorul 2
Mi-a facut la Ambasada Romaniei o procura sa-i ridic eu aceste acte.
Imi puteti spune unde trebuie sa ma adresez pentru actele acestea?

Buna ziua,
As dori sa stiu daca ,in acelasi forum, pot repeta o intrebare la care nu am primit un raspuns.
Multumesc.
Buna ziua,
As dori sa stiu ce documente se elibereaza de catre Tribunal la incheierea unui divort( cu ce acte oficiale ramin eu).
Va multumesc.
Intre timp a mai aparut ceva: mai are nevoie de
- dovadä legalä cä in perioada in care a avut loc processul de divort, a locuit in Romania.
(Habar n-am cum se dovedeste asa ceva....În sentina judecätoreascä e scris cä a avut domiciliul in Bucuresti)
Sau
-dovadä cä in momentul casatoriei sau al divortului , a avut cetatenia romana... (Cum se dovedeste asa ceva....?)
Multumesc de raspuns .
Va multumesc mult !
Bună ziua,
Aş avea o rugăminte : Prietenul meu a divorţat şi s-a mutat în Germania de ani buni.
Acum vrea să se recăsătorească , dar acolo i se cere Hotărîrea de divorţ în original,dar el nu o mai are.Am înţeles că se poate cere un duplicat de la judecătoria de sector,dar nu ştim :
1.Poate să mă delege pe mine , printr-o procură (făcută aici sau Acolo) ,să-i rezolv actele în România? ªi ce înseamnă asta ?
2.Ce acte mai are nevoie la Notar ?
3.Ce se poate rezolva prin poştă ?
Aţi putea să ne ajutaţi ?
Vă mulţumesc.
Discuție Coproprietari
Buna ziua,
Socrii mei vor dona ( cu drept de folosinta viagera) un imobil in favoarea sotiei mele in cota de 3/4 iar restul de 1/4 catre cumnata mea.Avind in vedere ca noi vom locui in continuare in aceasta casa , apar doua probleme : intretinerea casei in continuare si eventuala vinzare a casei.
Drept care va rog sa-mi spuneti :
1.daca trebuie sa cer acordul cumnatei pentru orice cheltuiala de intretinere,renovare,reparatii si cum sa-mi recuperez banii pentru partea ei
2.cum o pot convinge ca,in cazul in care trebuie sa vind partea mea ( majoritara ), sa nu-mi creeze probleme.
Va multumesc mult.O zi mai buna !