avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate mikiba

Activitate mikiba

Răspuns la discuția Cod CAEN 4711
Va multumesc pentru raspuns , dar este specificat undeva tipul de produse alimentare vandute (ambalate sau vrac ) ?Aveti cunostiinta de un cod CAEN care face aceasta diferenta?

4711 Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun

4721 Comert cu amanuntul al fructelor si legumelor proaspete, in magazine specializate
4722 Comert cu amanuntul al carnii si al produselor din carne, in magazine specializate
4723 Comert cu amanuntul al pestelui, crustaceelor si molustelor, in magazine specializate
4724 Comert cu amanuntul al painii, produselor de patiserie si produselor zaharoase, in magazine specializate
4725 Comert cu amanuntul al bauturilor, in magazine specializate
4726 Comert cu amanuntul al produselor din tutun, in magazine specializate
4729 Comert cu amanuntul al altor produse alimentare, in magazine specializate

Dupa umila mea parere codurile caen delimiteaza tipul de magazin si nu tipul (vrac sau ambalat) al produsului alimentar .

Cu consideratie
Discuție Cod CAEN 4711
Buna seara
Astazi am avut un control (la maagazin) de la politia locala si m-au debusolat in privinta autorizarii codului CAEN .
Eu am autorizat codul CAEN 4711( Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun)
si comercializez in magazin urmatoarele produse : carne de pui proaspata, paine,lactate, bauturi racoritoare si alcoolice, peste congelat , fructe, legume si produse de bacanie, pentru care am si autorizatia sanitar-veterinara de la sanepid . Cei de la Politie imi cer autorizarea si pe urmatoarele coduri CAEN -4721, 4722, 4723,4724,4725 etc , care dupa parerea mea sunt coduri pentru magazine specializate .
Ma puteti lamuri cine greseste Sanepidul ca m-a autorizat sau Politia ca m-a amendat?
Multumesc anticipat #-o#-o#-o#-o
Răspuns la discuția Distrugere spatiu inchiriat
Va multumesc din suflet pentru sfat
Buna ziua
Am un spatiu inchiriat si chiriasii m-au anuntat ca facem predarea primirea in data de 31.01.2011 dar ei au inceput sa ia din spatiu ;usile, caloriferele, lipsesc contoarele de gaz si de lumina.Ce pot sa fac pentru a stopa aceste aspecte ? Pana pe 31 012011 il vor distruge complet.Mentionez ca chiria este platita pana la 31.01.2011. Totodata este stipulat in contract ca toate amenajarile facute vor ramane in spatiu.Dati-mi va rog un sfat pentru a-mi proteja intimitatea.
Multumesc anticipat
Am achitat valoarea reziduala(in avans) a unui autoturism la livrare , iar la terminarea contractului mi-au facturat diferenta de TVA la valoarea reziduala.Cum se poate sa soliciti TVA(retroactiv) la o factura achitata ?
Răspuns la discuția Vanzare autoturism bun comun
Stoica Ioana a scris:

Puteti incheia un act de vanzare -cumparare, ulterior ,sa opereze radierea.In schimb , amenzile trebuie platite.


Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua
Sotul meu este plecat din casa de 4 ani si nu mai comunicam deloc , practic suntem separati dar nedivortati.In acest timp eu mi-am cumparat un autoturism Tico pe numele meu si acum l-am vandut .Am fost la administratia fiscala pentru radiere si mi-au comunicat ca nu il pot radia deoarece sotul meu are amenzi (circulatie si contraventionale )de 17800ron iar ca sa il pot vinde trebuie sa platesc aceste amenzi. Cum pot face sa vand acest auto care l-am cumparat numai eu? Acele amenzi nu-mi apartin si nu vad de ce trebuie sa le platesc.Poate sa ma ingradeasca cineva sa-mi vand bunul numai pentru ca sotul meu aduna amenzi?
Răspuns la discuția Revendicare teren
Multumesc nu am depus nici o cerere , in septembrie 2008 ne-am interesat de teren la indemnul unor prieteni .Atunci am solicitat primariei regimul juridic al terenului .
Cum pot revendica un teren care a apartinut bunicilor si a fost trecut in proprietatea statului in baza Decretului de expropriere nr 463/1984 , daca eu nu mai am nici un fel de act de la bunici ?Singurul lucru de care am putut sa fac rost este decretul si schitele proprietatii.
Acestia au murit si nu mai detin nici un act de deces sau de proprietate .
Printr-o adresa de la primarie m-au informat ca terenul reprezinta domeniul public al municipalitatii.
Ma poate ajuta cineva sa-mi dea un sfat de unde sa incep si cu ce documente?
Multumesc anticipat
:help: