avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate molnarjoe

Activitate molnarjoe

Asa deci am fost si eula BCR, in septembrie. Am depus laei o foaie cu nr. de inregistratura ca nu sunt de acord cu ce fac ei si ce vor.

Vroiam sa ii daau in judecata, am amanat pt ca am auzit ca FMI s-abagat si calegea se va modifica.

Bun, acuma au si modificat-o "NU SE APLICA LA CREDITELE IN DERULARE"!!!
Si cu noi acum cum ramane??

TAPA!! (ma gandesc)
Răspuns la discuția OUG 50 si o banca
a fost o cunostinta azi, la banca asta, mai sunt 2 sapt pana expira timpul de a face aceste acte aditionale si cica inca nu o au si sa stea linistita ca nu o sa creasca dobanzile dar nici nu o sa scada, ci o sa se scoata anumite comisioane.
daaa hoo, da astia ce vor ca nici in 19 septembrie, ultima zi sa nu vezi actul aditional si apoi o considera ca prin nesemnare ca ai fost de acord???
Buna ziua, probabil intrebarea care o emit este in numele multor oameni, deci situatie simpla, banca mi-a trimis o scrisoare in care i-mi spune ca ma asteapta cu drag, dar mai bine sa nu merg, ca daca nu merg e ca si cum as fi de acord cu modificarile facute de ei, intre 13-19 sept la sediul unde am luat creditul , asta dupa ce in aprilie am primit o alta scrisoare in care i-mi spuneau cat de rau le pare ca este criza si cat de mult vor ei sa ma ajute si sa ma duc pana la sfarsitul lui iulie si sa semnez cu ei un act aditional cu 9,5 % dobanda fixa pe 5 ani apoi variabil.

In contractul actual am dobanda de la sediile bancii(8,9 % momentan) + 1,9 %marja fixa. Intrebarea mea este ca acuma o sa ma duc la ei dupa ce probabil ca o sa ii injur bine, in care ei o sa vrea sa ma combine sa semnez un act aditional in care imi vor sa imi mareasca aceasta marja de 1,9 % iar eu nu o sa vreau, pt ca acuma ar tre bui sa fie EURIBOR(1,1%)+ 1,9% (marja fixa) = 3%, de la 10,8 % la 3 %.

Ce sa fac daca nu vor sa faca asa??
va rog sa nu abandonati subiectul.
si sa imi dati un raspuns
Răspuns la discuția infiintare societate
eu zic sa o uiti, daca pana acunu ai avut probleme si vrei sa ramana asa, dute si angajeazate
cu respect
sa va explic pe scurt.
nu este vb de fugit de responsabilitate,daca am inteles raspunderea unui administrator este de la data de cand este pana cand, este.
iar situatia momentana este ca familia mea de curand sa facut cu1 in plus, si firma nu mai isi permite sa ma suporte si pe mine financiar eu nefiind un om care prin prezenta lui genereaza bani
sunt nevoit sa lucrez altundeva si colegul meu este de acord sa continue activitatea firmei singur si sa fie achitate datoriile lunare in continuare
Iar mie nu mi se pare corect sa raman administrator neavand implicare in firma

deci in acest context va rog sa imi mai raspundeti inca odata la intrebarea daca: administratorul judicar are dreptul sa se opuna cesionarii pe motivul ca trebuie si acordul creditorilor
buna ziua

va rog sa-mi spune-ti daca in cazul in care suntem 2 administratori la firma 50-50 %, firma este in insolventa prin reorganizare, insolventa este ceruta de catre mine. eu sunt administrator special, denumit de adminiistratorul judiciar.
eu vreau sa imi cesionez partea mea din firma colegului meu, amandoi suntem deacord cu asta .
administratorul judiciar imi supne ca nu se poate, decat cu acordul tuturor creditorilor,si caartrebui sa asteptam pana se termina reorganizarea, etc

va rog sa imi spuneti daca este asa sau nu.
deci pe scurt.
Eu am cerut intarea in insolventa al firmei. Iaracu maaflu in pozitiade anuavea indeajuns bani ca sa traiesc si eu cusotie si copil. si as dori sa las pe colegul care detine momentan 50 %.singurel fiind singur fara familie
neavand nimic pe nume.
iar eu efectiv sa caut loc de munca.
iarintrebarea este ddacca pot sa ies.si daca pot sa am probleme eventual atat pt perioada in care am f administrator catsi dupa dacac umva chiar inntra in faliment firma.
de exemplu daca eu nu mai vreau sa continui aceea activitate, de fel.
si toata raspunderea trece pe celalalt administrator, si care ar f dezavantajele daca ziceti ca nu vedeti niciun avantaj?
buna
am o intrebare. Firma se afla in insolventa, sunem 2 asociati 50-5,0 ambii administratori, administrator special sunt eu.
intrebarea este: daca eu as putea sa ies ca si admministrator si sa cesionez la colegu partea mea