avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate vlad.aurelia

Activitate vlad.aurelia

Răspuns la discuția Inlocuire usi
Multumesc mult.
Discuție Inlocuire usi
Buna ziua.Daca la o pensiune se inlocuiesc usile de la camere pentru ca nu mai au aspect (julite,murdare) se considera reparatie sau investitie la imobil?
Multumesc.
Buna ziua.As dori o lamurire pentru urmatoarea speta:
-se cazeaza 2 persoane la un hotel si doresc demipensiune.Valoarea micului dejun este de 30 lei/pers si valoarea cinei este de 40 lei/pers iar cazarea este 100 lei,toate pentru o noapte.
V-as ruga daca se poate sa-mi exemplificati care ar fi monografia contabila aferenta acestei operatiuni si daca pe factura emisa se trece cazare cu demipensiune sau se trece doar "servicii cazare" iar tu ca si furnizor de servicii iti atasezi un desfasurator pentru servicii prestate.(In acelasi timp descarcarea produselor vandute d.p.d.v.si al TVA-ului)
Multumesc
Nu se poate folosi un contract de mecenat direct pentru fetita si sa nu mai treaca prin alte filiere?
Dar o monografie contabila pentru un leasing financiar ce are ca obiect achizitia unui autoturism imi puteti oferi?(valabil incepand cu 01.07.2012)
Multumesc pentru raspuns.
Va rog sa-mi spuneti daca sunt corecte inregistrarile:
-pt toata valoarea marfii
.411 % 1240
707 1000
4428.2 240
-pt discount de 10% acordat
% 411 124
667 100
4428.2 24
-pt.incasarea facturii
5311 = 411 1116 (1240-124)
si concomitent
411 % 0
4428.2 -216 (in rosu)
4427 -216 (in negru)
Da,este acordat in procent de 10% din valoarea facturii,sa zicem.
Va rog sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile pentru un discont acordat pe o factura emisa catre un beneficiar a carei contravaloare nu este incasata imediat.Mentionez faptul ca firma care acorda discontul este inregistrata cu TVA la incasare.
Multumesc mult.