avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate serbucornel

Activitate serbucornel

Buna ziua! Reprezintam o unitate de invatamant si v-am ruga sa ne ajutati in clarificarea urmatoarei situatii: profesorul titular pe catedra de educatie fizica si sport din cadrul unitatii noastre a depus la secretariat o cerere prin care solicita adaugarea la calculul vechimii in munca a anilor lucrati in Italia (perioada 2007-2012) cu contract de munca in domeniul constructiilor. Domnul profesor a depus odata cu cererea si copie de pe documentele doveditoare: contract de munca, state de plata, certificat fiscal, etc.
Mentionam ca domnul profesor a predat la clasa si inainte de a pleca in strainatate, tot in aceeasi perioada obtinand si definitivatul (2001-2007).
Precizam ca nu am gasit cadrul legislativ pentru efectuarea acestei operatii, de aceea am apelat la sprijinul d-voastra!
Va multumim!
Buna ziua! Reprezintam o unitate de invatamant si v-am ruga sa ne ajutati in clarificarea urmatoarei situatii: profesorul titular pe catedra de educatie fizica si sport din cadrul unitatii noastre a depus la secretariat o cerere prin care solicita adaugarea la calculul vechimii in munca a anilor lucrati in Italia (perioada 2007-2012) cu contract de munca in domeniul constructiilor. Domnul profesor a depus odata cu cererea si copie de pe documentele doveditoare: contract de munca, state de plata, certificat fiscal, etc.
Mentionam ca domnul profesor a predat la clasa si inainte de a pleca in strainatate, tot in aceeasi perioada obtinand si definitivatul (2001-2007).
Precizam ca nu am gasit cadrul legislativ pentru efectuarea acestei operatii, de aceea am apelat la sprijinul d-voastra!
Va multumim!
Cine ma poate lamuri si pe mine daca prevederile Legii 387/2009 si a Ordinului MECTS 3235/2010 care stipuleaza ca un invatator/educator care a terminat cursurile unei facultati, cu diploma, poate fi incadrat si salarizat ca si un profesor cu studii superioare sunt aplicabile sau se mai asteapta norme metodologice de aplicare?
sunt angajat in sistemul bugetar cu jumatate de norma.....sotia mea a ramas insarcinata....este posibil sa pot intra eu in concediu de maternitate 2 ani si sa primesc si indemnizatia intreaga, avand doar jumatate de norma?
Acum 5 ani am vandut un autoturism Dacia 1310 unui var pe incredere fara sa fac acte de vanzare cumparare....el nu mi-a raspuns increderii si a vandut masina la randul lui fara acte de vanzare cumparare, si tot asa fara sa mai pot da de urma masinii. Va rog frumos sa ma ajutati in gasirea unei solutii legale astfel incat sa pot radia autoturismul de la circa financiara unde platesc impozit in continuare pt acesta. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția salariu de merit
sunt angajata
Răspuns la discuția Achizitiile in SEAP
care este diferenta dintre o cerere de oferta online si o cerere de oferta offline???
multumesc anticipat!
Răspuns la discuția succesiune
Buna ziua!....Provin dintr-o familie cu 5 frati care traiesc toti....parintii nostrii au decedat acum 19 ani....eu sunt cel mai mic dintre frati si de cand au murit parintii nostrii am ingrijit de curtea parinteasca, am platit impozitele locale aferente curtii parintesti, dar nu am locuit acolo decat sezonier....cand mergeam sa muncesc pamantul aferent curtii batranesti. Mentionez ca nu mai detin actul casei si ca fratii sunt in principiu de acord sa-mi semneze pentru a-mi ramane casa mie.
Va rog foarte mult sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce anume trebuie sa fac si care este ordinea pasilor de urmat pentru a putea intra in legalitate in ceea ce priveste proprietatea casei parintesti.
Răspuns la discuția salarizare
Sunt salariat in sistemul public de invatamant....am 10 ani vechime in invatamant calificat....inainte de aceasta perioada am fost suplinitor necalificat, lucru care nu este considerat vechime in invatamant de catre secretara unitatii in care muncesc si care se ocupa de normarea personalului. Va rog frumos sa ma ajutati sa gasesc temeiul legal pentru a putea sa-mi sustin punctul de vedere, acela de a demonstra ca se considera vechime in invatamant si perioada in care am functionat ca si suplinitor necalificat!
Va multumesc anticipat!
buna ziua!
cine ma poate ajuta si pe mine....am o mare nelamurire...o.u.g. 19/07.03.2009 priv achizitiile publice este aplicabila?...si daca da....de cand este aplicabila?
multumesc anticipat!...o zi buna!