avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate aida1

Activitate aida1


Asociatul unic al unui SRL trebuie sa depuna Declaratia 200? Mentionez ca nu este angajat cu contract de munca la propria societate si nici in alta parte, Si nu a ridicat nici un divident din SC.


Discuție listari lunare
1. In cate exemplare tiparesc NIR-ul?
2. Dar Registrul de casa? In 2 exemplare sau este suficient 1 singur exemplar? Pana acum le tipaream in 2 ex. , dar o colega a avut un contral si i s-a spus ca este suficienta listatea lunara a celor 2 documente intr-un singur exemplar.
3. Ce se listeaza in fiecare luna si mai ales, in cate exemplare?
Răspuns la discuția salon masaj erotic la bloc
Administratorul si presedintele au fost de acord cu existenta salonului, deoarece le-au dat semnatura si stampila la infiintare.
Sa-nteleg ca in calitate de locatar al blocului nu pot face nimic ca acest salon de masaj erotic sa nu mai existe?
In blocul in care locuiesc s-a deschis, la etajul 1, un Salon de Masaj. Adica un bordel, in care "fetele" isi desfasoara activitatea. La infiitare mi mi-a cerut nici o semnatura, pur si simplu a aparut sigla salonului la intrarea in bloc.
Vreau ca acest Salon mascat sa nu mai existe. Nu mi se pare moral ca intr-um bloc de locuinte, in care exista si copii, sa se desfasoare o astfel de activitate.
Unde pot face o reclamatie?
Multumesc frumos pentru toate raspunsurile primite.
Pentru ca economisesc niste costuri. Comisionul de retragere numerar nu se mai aplica. Deci, este mai ieftin .
Intrebare:

Pe viitor, ce fel de contract de creditare sa fac? Lunar, cu mentionarea sumei imprumutate in luna respectiva sau sa fac unul la inceputul anului in care sa specific ca asociatul se obliga sa imprumute firma ori de cate ori are nevoie pentru desfasurarea activitatii, fara a mentiona nici o suma?

Cum este corect?

Un asociat crediteaza firma cu bani pentru desfasurarea activitatii.
Contractul de creditare care se face intre el si SC se incheie:
1) lunar cu specificatia sumei totale imprumutate in acea luna sau
2) se face unul la inceputul anului in care se specifica ca asociatul se obliga sa imprumute firma ori de cate ori are nevoie pentru desfasurarea activitatii.

Eu am optat pentru varianta 2). Am procedat corect?
Asociatul a imprumutat firma cu bani, numerar, prin casierie.( 5311=4551), document: dispozitia de incasare/chitanta
Am vrut sa restitui asociatului banii, dar prin banca (adica din contul curent al firmei sa-i depun in contul personal al asociatului), dar banca mi-a cerut contractul de creditare.
Cum sa-l fac ca sa fie luat in considerare de catre banca?
Lunar?
Facturile de achizitie apa pentru consumul angajatilor pot sa le inregistrez in 604 (cheltuieli cu nestocate)?

Multumesc,
Răspuns la discuția pierdere de acoperit
Multumesc foarte mult Katica pentru raspuns.
La 31 decembrie 2008 am pierdere 209.21
La 31 decembrie 2009 am profit 846.62. Tot in decembrie 2009 am constituit rezerva 129=1061(40).
La 31 decembrie 2009 am urmatoare situatie:
1171.1 Pierdere neacoperita mai veche de 5 ani): Sfd. = 5377
1171.2 Pierdere neacoperita din 2008: Sfd=209.21
deci total cont 1171= 5586.21
Intrebare:
Cum acoper pierderea?Ce inregistrari contabile trebuie sa fac in ianuarie 2010?

Multumesc din suflet,