avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan88

Activitate Bogdan88

Multumesc frumos pentru ajutor. O sa ma duc acum sa vad ce rezolv
Multumesc pentru raspuns. Ma voi duce maine sa iau certificatul, dar ma pot refuza pe motivul ca se elibereaza doar proprietarului ? Eu am procura prin care sunt imputernicit sa ii reprezint pe parintii mei, si sa solicit orice act in numele lor.
Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea problema : parintii mei inainte de a pleca in strainatate mi-au facut la notar o procura pentru a vinde apartamentul. Am inceput demersurile pentru cadastru dar m-am lovit de refuzul celor de la Fisc sa imi elibereze certificatul de atestare fiscala, problema este ca tatal meu are 400 lei amenzi. Intrebarea mea este : Nu pot obtine certificatul pe numele meu daca am procura in care este specificat si faptul ca sunt imputernicit sa fac toate demersurile pentru cadastru si intabulare? Eu nu am datorii la stat. Sau ce pot face ? Multumesc anticipat.
Buna seara. Am si eu o intrebare la dumneavoastra. Mama mea vrea sa treaca o garsoniera pe numele meu, problema este ca nu are facuta intabularea si cadastru. Exista vreo posibilitate sa o treaca pe numele meu fara a le face ? Costa destul de mult si nu dispun de bani momentan. Multumesc
Răspuns la discuția Operator calculator - casier
La noi refuzul = demisie ..
Buna ziua. Am o intrebare la dumneavoastra. Lucrez la o firma de transporturi in functia de operator calculator. De aproximativ 1 an am fost obligat sa incasez banii din vanzarile de lemn ( aproximativ 65.000 lei zilnic ). Nu mi-a fost pusa la dispozitie o casa de bani unde sa imi tin in siguranta incasarile din timpul zilei pana la predare ( seara ). Nici macar la salariu nu mi-au pus nimic. Pot sa refuz sa mai incasez bani ? Sau macar sa ii fac sa imi cumpere o casa de bani ? Multumesc anticipat pt raspunsuri
Buna seara. Am o problema cu un service de calculatoare : am dus calculatorul in service pentru o problema minora ( un posibil contact defect ), dupa cateva ore m-au sunat si mi-au spus ca mi s-a ars sursa si e posibil sa se fi ars si alte componente. Astazi am vorbit cu patronul, nu stiu ce sa imi spuna, inca nu i-au dat de cap. Au zis doar ca sursa a fost in scurt si ca s-a ars. O sa ma duc maine sa vorbesc fata in fata cu ei sa vad ce se poate rezolva. Ce pot sa fac in situatia de fata ? Plangere la OPC ? Mi-au dat un bon de comanda cand le-am lasat calculatorul. Vreau un sfat practic daca se poate care sa-mi foloseasca maine cand o sa am discutia cu ei. Multumesc anticipat.
In urma cu cateva zile am dat la politie o declaratie de sustinere financiara si o adeverinta de salariat. Pe scurt ajut pe cineva fara venituri, care executa o pedeapsa cu suspendare si este obligat sa plateasca o anumita suma despagubire. De curand am fost informat de catre angajator ca am poprire pe salariu de la primarie ( sau cel putin asa am inteles ), este posibil ca in urma declaratiei de sustinere sa fiu obligat sa ii platesc despagubirile ? Multumesc frumos pentru raspuns.
Sunt angajat al unei societati din 09.02.2011. Pana acum 2 luni luam salariul "in plic" dar acum ne-au facut carduri. Am observat ca este ceva gresit cu salariul meu deoarece pe card in loc de salariul minim pe economie mi-au intrat doar 354 ron. Am aflat ca mi-au gresit incadrarea si m-au bagat cu norma redusa, desi lucrez 11 ore pe zi. Ce pot face in situatia asta ? Se poate schimba incadrarea de cand m-am angajat ?
Răspuns la discuția Preaviz
Va multumesc pentru raspunsuri. Practic .. daca eu stau in preaviz 8 ore pe zii fara sambete si duminici voi lua salariul din cartea de munca, adica minimul pe economie