avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Geani_geani

Activitate Geani_geani

va multumesc, aveam o indoiala gandindu-ma ca ea necunoscand limba italiana prea bine si ca procura urmand a fi redactata in italiana ar putea avea probleme. speram ca se va rezolva asa.
Sora mea este pemporar in Italia si am nevoie de o procura din partea ei pentru a o reprezenta la un proces. Este valabila procura facuta la un notar din Italia si cu apostila de la tribunalul local (tot din Italia).? Intreb asta ptr ca am gasit pe un forum o informatie : >>>"Toate celelalte tipuri de procuri,( inclusiv pentru pensii ) pot fi autentificate la notari locali si apostilate la tribunalele italiene locale, in baza Conventiei de la Haga din 1961, cu privire la suprimarea cerintei supralegalizãrii actelor oficiale straine." Daca sora mea este cetatean roman in vizita in italia imi poate face o astfel de procura?
Răspuns la discuția aparator fara contract
Am consultat, mai vreau si alte pareri. As vrea sa stiu daca se constata ca am fost reprezentati fara a ni se cere consimtamantul, daca mai avem vreo posibilitate sa redeschidem primul dosar prin revizuire saucontestatie in anulare si sa cerem cheltuieli de judecata. In ce ne priveste am fi de acord sa achitam si onorariu avocat si expert dar in limite rezonabile. Pe de alta parte chiar as vrea sa stiu cum reactioneaza judecatorul si juristii de la Dir silvica daca se cer asemenea chelt de judecata. In ce ma priveste, puteam si eu sa pun un avocat, dar n-am vrut sa trec peste varul care s-a ocupat de la inceput sa nu zica ca ma amestec.In plus toti locuim la distante mari de in tara si foarte clar, de proces trebuia sa se ocupe unul din petenti care e mai aproape. Chiar am avut incredere ca ne ajuta si eram constienti ca trebuie sa contribuim la cheltuieli. Dar nu in termenii astia. Acum probabil ne va cere si chelt de judecata in dosarul asta ptr ca il reprezinta acelasi avocat. Avocatul nostru-impotriva noastra si noi nu l-am vazut niciodata.
am avut un proces in care am fost introduse in cauza mai multe rude pentru reconstituirea unui dr de proprietate. procesul a fost inceput de o matusa care a decedat. au fost chemati mostenitorii, cei 2 fii ai ei. Unil din ei a angajat un avocat in numele tuturor reclamantilor fara a ne consulta si pe noi. Pana la decesul primei reclamante, ea se ocupa de proces, ajutata de fiul sau si ne-a spus ca, fiind pe plan local sa nu ne facem griji ptr ca se va castiga procesul fara prea mari cheltuieli. Dupa finalizarea procesului ne-am trezit chemati in judecata pentru plata cheltuielilor de 5000 lei-onorariu avocat si 9000 lei expert topo. Ne surprinde faptul ca nu au cerut cheltuieli de judecata, nu ne-au adus la cunostinta despre aceste cheltuieli si ne indoim ca ele ar fi reale, mai ales ca nu au venituri asa de mari incat sa plateasca singuri asemenea sume. In plus nu ne-au spus niciodata ca s-a angajat un avocat pentru noi. Este adevarat ca procesul s-a castigat, dar e vorba de o suprafata de 2 ha teren care are o valoare de piata mai mica decat aceste cheltuieli. Ce sanse avem sa dovedim ca nu am fost informati cu privire la demersurile care s-au facut in numele nostru. Stim ca si avocatul si expertul sunt prieteni cu partea care s-a ocupat de proces. Noi ne indoim ca ar fi platit aceste sume. De aceea nu au cerut cheltuieli de judecata, ptr ca in mod sigur partea adversa le-ar fi contestat.
Locuiesc in Spania . In urma cu 2 ani a decedat tatal meu iar in urma cu 3 luni a murit si mama. Dupa moartea mamei, unchiul meu, adica fratele mamei mi-a aratat un contract incheiat cu mama, prin care mama i-a vandut jumatate din casa parinteasca, adica partea ei de casa, cu toate ca dupa moartea tatei nu s-au facut acte de succesiune. Este valabil un contract de mana, cu martori?
Răspuns la discuția Instiintare de poprire
Mergi sa vezi daca e facuta poprirea sau e doar o instiintare prin care ti se aduce la cunostinta ca urmeaza sa se faca poprire. Au mai fost cazuri.#-o
Buna ziua. Am o problema cu ocolul silvic (Directia Silvica). In urma cu 2 ani ni s-a reconstituit dreptul de proprietate ptr 2 ha padure. S-a facut parcela si am fost multumiti. Din momentul in care ni s-a atribuit parcela am considerat ca avem dreptul sa ne comportam ca proprietari. Fratele meu a taiat 8 arbori din padurea noastra, dar spre surprinderea noastra, padurarul a chemat politia si s-a constatat ca e infractiune intrucat nu eram in posesia titlului de proprietate desi parcela ne fusese atribuita. A urmat un proces penal in urma caruia ocolul silvic a cerut despagubiri de aproape 10.000 ron pentru arborii taiati. Fratele meu nu a fost condamnat intrucat nu avea 18 ani, si nici nu am putut dovedi ca e padurea noastra, cu toate ca am angajat un avocat. Dupa finalizarea procesului, am primit titlul de proprietate, care avea o data cu mult inaintea finalizarii procesului, dar ni s-a dat abia dupa 2 luni. Avand titlul de proprietate din care reiese ca acea parcela , a apartinut bunicului meu, deci a fost a noastra dintotdeauna, am considerat ca nu datoram nici un fel de despagubire ocolului silvic. Acum, am inceput sa primim somatii de la ocolul silvic, sa platim despagubirile si suntem amenintati cu executarea silita. Am cerut revizuirea hotararii prin care fratele meu este obligat in solidar cu parintii la plata acelor despagubiri, dar ni s-a respins actiunea ca tardiva. Acum ce posibilitate mai avem? Am consultat un expert si ne-a sugerat sa introducem o actiune in revendicarea arborilor lipsa, prin care sa cerem contravaloarea acelor arbori pe care Ocolul silvic sustine ca fratele meu i-a furat. In felul asta am putea obtine o compensare, sa scapam de pretentiile Directiei silvice. As dori sa stiu parerea unui jurist in domeniu, ptr ca la procesul fratelui meu am avut un avocat si ne-am trezit cu 9500 lei de plata.. Multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Probleme cu padurea.
Multumesc!!!!
Buna ziua. Am o problema cu ocolul silvic (Directia Silvica). In urma cu 2 ani ni s-a reconstituit dreptul de proprietate ptr 2 ha padure. S-a facut parcela si am fost multumiti. Din momentul in care ni s-a atribuit parcela am considerat ca avem dreptul sa ne comportam ca proprietari. Fratele meu a taiat 8 arbori din padurea noastra, dar spre surprinderea noastra, padurarul a chemat politia si s-a constatat ca e infractiune intrucat nu eram in posesia titlului de proprietate desi parcela ne fusese atribuita. A urmat un proces penal in urma caruia ocolul silvic a cerut despagubiri de aproape 10.000 ron pentru arborii taiati. Fratele meu nu a fost condamnat intrucat nu avea 18 ani, si nici nu am putut dovedi ca e padurea noastra, cu toate ca am angajat un avocat. Dupa finalizarea procesului, am primit titlul de proprietate, care avea o data cu mult inaintea finalizarii procesului, dar ni s-a dat abia dupa 2 luni. Avand titlul de proprietate din care reiese ca acea parcela , a apartinut bunicului meu, deci a fost a noastra dintotdeauna, am considerat ca nu datoram nici un fel de despagubire ocolului silvic. Acum, am inceput sa primim somatii de la ocolul silvic, sa platim despagubirile si suntem amenintati cu executarea silita. Am cerut revizuirea hotararii prin care fratele meu este obligat in solidar cu parintii la plata acelor despagubiri, dar ni s-a respins actiunea ca tardiva. Acum ce posibilitate mai avem? Am consultat un expert si ne-a sugerat sa introducem o actiune in revendicarea arborilor lipsa, prin care sa cerem contravaloarea acelor arbori pe care Ocolul silvic sustine ca fratele meu i-a furat. In felul asta am putea obtine o compensare, sa scapam de pretentiile Directiei silvice. As dori sa stiu parerea unui jurist in domeniu, ptr ca la procesul fratelui meu am avut un avocat si ne-am trezit cu 9500 lei de plata.. Multumesc anticipat .
Am facut in luna martie 2009 o actiune ptr recuperarea taxei de poluare. Actiunea a fost respinsa la tribunal ca nefondata. Nu am facut recurs. Acum aflu ca varul meu care are si el o actiune tot ptr recuperarea taxei de poluare, a castigat procesul, dar el a avut alt judecator. Mai am vreo posibilitate sa atac hotararea mea care a fost respinsa? Pot sa reiau procesul? sa o iau de la inceput? Multumesc