avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate mikyangel

Activitate mikyangel

Răspuns la discuția Acte necesare eliberare diplome
Multumesc, am aflat intre timp cine se ocupa:)
Răspuns la discuția Acte necesare eliberare diplome
Nu m-am lamurit deloc as vrea sa stiu ce minister se ocupa cu acreditarea Ong-urilor si cu cine pot lua legatura pentru acreditarea unui ONG din Brasov? Am inteles ca se ocupa un anume domn Comsa dar nu stiu cum sa dau de el.
De ce acte are nevoie un ONG pentru a se acredita sa poata tine cursuri de masaj, kinetoterapie,dans si sa elibereze diplome cursantilor recunoscute de Ministerul Muncii?
Discuție Lichidare ONG
Am desfiintat un ONG pe diverse motive toate intemeiate iar Judecatoria ne-a desemnat un lichidator din oficiu. Dar acesta imi cere 1000 lei pentru lichidarea Ong-ului.
Eu nu am acesti bani deoarece sunt persoana cu handicap si am si un copil in intretinere. Ce pot sa fac? Pentru ca ceilalti membrii fondatori au disparut si eu am depus cerere de dizolvare.
Daca nu-i platesc actele raman la lichidator . In cat timp se prescriu?Va rog sa ma ajutati cu un sfat si va multumesc din suflet!
Am un contract de munca pe care scrie asa:
CIM incheiat si inregistrat sub nr 002 19 01 2011 in registrul general de evidenta a salariatilor inregistrat la itmsub nr__________/si e gol acolo

E valabil fara acel numar completat? Pot sa iau somaj pe baza lui?

Multumesc!
Am obtinut dizolvarea Asociatiei pe motiv ca nu mai avem bani in cont si nici nr minim de membrii fondatori si pentru dizolvare instanta a numit un cabinet de insolventa.
Onorariul lor e 1000 lei + cheltuieli si noi nu avem nici un ban in cont. Ce optiuni avem in cazul asta si care sunt consecintele?
In plus ni sa cerut CIF-ul asociatiei(certificatul fiscal) in original si nu stiu daca e legal(eu stiam ca nu se da).
Ma puteti ajuta?
Răspuns la discuția Dizolvare Asociatie
E legal sa-i dam lichidatorului care se ocupa de dizolvarea Asociatiei ,CIF (Certificatul fiscal al Asociatiei) in original?
Răspuns la discuția Dizolvare Asociatie
Si daca nu ajungem la o intelegere cu lichidatorul si refuzam sa platim ce se intimpla?
Buna ziua,

Mi-am dizolvat Asociatia in instanta din mai multe motive:
1. Lipsa numarului minim obligatoriu de membrii fondatori( demisia unuia dintre noi.
2.Lipsa activitatilor Asociatiei si respectiv a fondurilor
3. Lipsa sediului social prin expirarea contractului de comodat
In consecinta instanta a admis cererea de dizolvare si a numit un lichidator pe care noi nu avem cu ce sa-l platim din lipsa de fonduri(ce sa lichideze daca e ONG non profit?)
Va rog sa-mi spune-ti ce se intimpla in caz ca nu platim lichidatorul, si ce alte optiuni avem.

Multumesc!
Buna ziua,

Am primit Hotararea de dizolvare a ONG si am vazut ca instanta a numit un lichidator dar membrii fondatori nu sunt in tara si nu mai avem nici un ban in patrimoniu.
In acest caz ce se intimpla?