avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate elena claudia ianasi

Activitate elena claudia ianasi

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un model de contract de administrare pentru un teren proprietatea privata a unui Consiliu local. Administrarea urmeaza sa fie facuta de catre o societate comercial ce apartine tot Consiliului local. Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un model de contract de administrare pentru un teren proprietatea privata a unui Consiliu local. Administrarea urmeaza sa fie facuta de catre o societate comercial ce apartine tot Consiliului local. Va multumesc.
Bună ziua,
Referitor la creșterea salariului începând cu 1 iulie am următoarea situație: am o salariată care este în concediu pentru creșterea copilului și doi salariați detașați la alte unități. Cu ei cum procedez? Le majorez salariul la 1 iulie? În mod normal când se întorc ar trebui să aibă salariul majorat...
Mulțumesc!
Buna ziua,
Am un salariat cu CIM cu timp partial - 4 ore/zi, salariat pe care l-am detasat la o alta institutie. As dori sa lucreze si la noi pe celelalte 4 ore astfel incat sa aiba norma intreaga. Cum pot proceda?
Mulțumesc.
Bună ziua,
În situația în care doresc să modific pentru un salariat locul de muncă de la sediul social la un punct de lucru, ce documente trebuie să întocmesc?
Modificare trebuie înregistrată în REVISAL? Pentru că din câte am vazut eu nu există o astfel de specificație în program.
Vă mulțumesc.
Bună seara
Este posibil ca un angajat la un SRL să fie transferat la o şcoală (pe un post nedidactic - personal auxiliar). Dar detaşarea?
Aş avea nevoie de baza legală.
Mulţumesc.
Bună ziua,
Lucrez la o firmă care are ca obiect de activitate ”Comerț cu ridicata de echipamente și componente electronice și de telecomunicații”. Aș vrea să știu care este perioada la care se efectuează instructajul în domeniul SSM și SU.
Menționez că firma are 11 salariați din care 3 tehnicieni echipamente de calcul și rețele și 2 angajați care instalează sisteme antiefracție.
Vă mulțumesc.
Avand in vedere ca in data de 31.08.2013 nu lucram, pot completa si transmite ReviSal in data de 30.08.2013?
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: am un salariat cu CIM pe perioada determinatala a carui data de sfarsit a contractului este 31.08.2013.
Intrebarile mele:
1. care este data pe care o completez in ReviSal la incetarea contractului?
2. cand trebuie sa operez in ReviSal si sa il transmit avand in vedere ca data de 31.08.2013 este zi nelucratoare?
Va multumesc.
Buna ziua,
Am avut o salariata care a lucrat din 15.06.2013 pana la 17.06.2013 (ultima zi lucrata) si careia i s-a desfiintat postul. Cei de la somaj i-au respins dosarul pentru ca, spun ei ca la contract de 4 ore/zi nu se iau in calcul decat lunile intregi, chiar daca are efectiv 24 de luni. Eu nu am gasit asa ceva in lege. Mă puteți ajuta?
De asemenea, i-au mai zis ca ar trebui sa o reangajam o luna la 8 ore si apoi poate beneficia. Problema mea: daca am concediat-o cu art. 65 alin 1, pot s-o reangajez si apoi sa o concediez din nou?
Mulțumesc.