avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate adrian_huned

Activitate adrian_huned

Eu am intrat în ccc (concediu pentru creșterea copilului) din șomaj.
Soția lucrează, poate doar ea sa duca adeverință de venit?
Daca o înscriu la creșă înainte să facă doi ani, risc sa pierd indemnizația pentru creșterea copilului?
Buna ziua,
Daca sunt in concediu pentru creșterea copilului, pot să-l duc la creșă de stat pe parcursul concediului?
Risc sa pierd concediul?
Multumesc
Ce taxe plateste angajatorul pe timpul concediului prenatal?
Multumesc.
Este adevarat sa s-a schimbat salariul minim pentru persoanele cu studii superioare?
Am inteles de la cineva ca atat salariul minim pe economie cat si cel pentru studii superioare sunt de 850 RON brut.


Multumesc
Ce pot sa fac in situatia in care am cumparat o piesa auto de la un magazin de piese, dupa 3 luni piesa sa stricat, am dus-o inapoi si piesa a fost schimbata dar mi-a dat o piesa defecta, cand m-am dus cu piesa care am primit-o de la ei si era defecta a spus ca este de vina masina mea si nu ei.
Am fost la un control la reprezentanta OPEL. si nu exista nici un scurt sau ceva care sa cauzeze defectarea piesei (singurul lucru este de vina calitatea piesei desi scrie pe ea BOSH)
M-am intors la magazin de unde am achizitionat piesa respectiva si a spus ca desi am garantie la piesa 2 ani conform legii ei nu o mai schimba ca a schimbat una, si ca daca doresc alta piesa trebuie sa cumpar una noua de la ei.
Ce este de facut in situatia cand am documente semnate si stampilate de firma autorizata RAR in care este specificat ca piesa este defecta dar cei de la magazin nu accepta sa-mi mai schimbe piesa.
Ce pot sa fac in aceasta situatie?


Va multumesc,

Cu Stima si consideratie!!!!!
Am nevoie de unde sfat.
Am primit astazi o propunere de la firma la care lucrez sa devin ADMINISTRATOR FIRMA, as dorii sa intreb ce avantaje si ce dezavantaje sunt in acest domeniu.
Mentionez ca este un domeniu nou pt mine, eu fiind INGINER IT de meserie.
Ma poate ajuta cineva cu o pare sau un sfat?
Va multumesc anticipat,
Cu Stima
Adrian

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
Răspuns la discuția Contract
as dori mai multe detalii despre acest lucru
Răspuns la discuția Contract
sincer nu stiu, poate din cauza ca pensiunea are cheltuieli foarte mari si incasari foarte mici.
Exista un asemenea constract? se poate gasi undeva gata facut?
Discuție Contract
Exista cumva un model de contract care poate fii incheiat intre o firma si o pensiune in care firma vrea sa-i preia si sa achite facturile de utilitati de la pensiune?
Răspuns la discuția contract de munca pe 2 ore
SI la contract pe doua ore este cu salariu minim?