avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate MarianDavid

Activitate MarianDavid

Discuție COD COR
Daca nu am incheiata fisa postului am inteles ca atributiile pe care le am se regasec in codul cor - economist I. Stie cineva unde pot gasi aceste atributii. Va multumesc.
Salut, daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu niste informatii. Eu lucrez la o institutie publica, pe postul de ECONOMIST in departamentul financiar-contabilitate. Nu am inca experienta necesara pentru a intelege acest sistem si de aceea apelez la dumneavoastra pentru ca in institutia unde lucrez se intampla lucruri pe care efectiv nu le inteleg. Sa incepem cu inceputul. Am fost angajat in urma unui concurs in luna mai 2009, de altfel si contabilul sef tot in aceasta perioada. Institutia dupa cum se stie in Romania este coordonata politic. Am avut un director s-a schimbat, a venit o directoare iar acum in prezent este acelasi director care era si in luna mai. OK. Cand am venit la serviciu pe data de 4 mai 2009 sincer in contabilitate era totul intors pe dos. Nu stiam cu ce sa incep si de unde sa incep. Problema pe care o am eu este ca am fost obligat sa semnez actele de casa si niste deconturi de benzina, dispozitii de plata, intocmit referate de benzina, materiale, protocoale s.a. Eu vreau sa aflu daca pentru toate semanturile pe care le-am dat pot fi tras la raspundere. V-am spus eu sunt incadrat in functia de ECONOMIST I. Pe langa toate astea de cand m-am angajat nu mi sa intocmit FISA POSTULUI. Sunt multe de spus si de vorbit. Cred ca nu ar incapea in acest mesaj. Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu niste sfaturi si cum as putea sa procedez in continuare. Daca se poate sa vb cu cineva care are experienta si care este disponibil sa imi lase un numar de tel pentru a putea intelege ce se intampla. Va multumesc mult. Marian
LEGEA DREPTURILOR DE AUTOR
Va rog frumos cine poate sa ma ajute cu PASI care trebuiesc urmati pentru a efectua inventarierea patrimoniului.
Discuție Contabilitate
Daca casierul unei institutii publice are lipsa in casa de 70 de milioane i se poate creeea un debit in contabilitate sa dea banii in rate?
Care este cel mai bun program de contabilitate si de unde pot sa il procur? Va multumesc.
Daca lucrez la o institutie publica cu personalitate juridica contractul individual de munca trebuie inregistrat la ITM? Va multumesc.
Discuție fisa postului
Daca nu am intocminta fisa postului. Ce treubuie sa fac legal si unde trebuie sa sesisez
Am fost desemnat ca sa fac listele de inventariere cu mijloace fixe si obiecte de inventar. Daca imi poate spune cum trebuie sa procedez legal pentru a intocmi aceste liste sau mai bine zis care sunt pasi pentru inventarierea patrimoniului unei institutii publice.