avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate hxz

Activitate hxz

Răspuns la discuția Neplata salariu la timp
buna ziua,

ma poate ajuta cineva cu numarul legii in care se specifica faptul ca hotararea instantei cu privire la obligarea la plata a salariului restant de care angajator este cu titlu executoriu?
totodata, as cere cateva sfaturi de urmat intr-un proces pe care il am maine pentru neplata salariului.nu mi-am pus avocat, am toate probele, inclusiv constatarea ITM a restantei de plata.

Multumesc
Răspuns la discuția neplata salariu
buna ziua,

ma poate ajuta cineva cu numarul legii in care se specifica faptul ca hotararea instantei cu privire la obligarea la plata a salariului restant de care angajator este cu titlu executoriu?
totodata, as cere cateva sfaturi de urmat intr-un proces pe care il am maine pentru neplata salariului.nu mi-am pus avocat, am toate probele, inclusiv constatarea ITM a restantei de plata.

Multumesc
Răspuns la discuția taxa auto
nu ar avea un motiv simplu de a-mi respinge actiunea in instanta doar prin faptul ca am depus cererea de restituire dupa termenul de 30 de zile?
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Stoica Ioana a scris:

Sesizand instanta de judecata , in vederea recuperarii acesteia.;)

Buna ziua

Am inceput demersurile pentru a recupera banii platiti pentru taxa de prima inmatriculare. Am depus cerere de returnare a sumei achitate la Administratia Fiscala si am primit si raspunsul. Acest raspuns consta in refuzul returnarii sumei ca urmare a faptului ca nu am contestat plata acestei in termen de 30 de zile. eu am achitat taxa in februarie anul acesta dar m-am hotarat sa incep demersurile de recuperare doar in iulie, adica cu mult peste cele 30 de zile. Intrebarea mea - mai am vreo sansa pentru care sa merg mai departe? am motiv de actiune in instanta pentru recuperarea taxei?
Multumesc
Răspuns la discuția taxa auto
Buna ziua

Am inceput demersurile pentru a recupera banii platiti pentru taxa de prima inmatriculare. Am depus cerere de returnare a sumei achitate la Administratia Fiscala si am primit si raspunsul. Acest raspuns consta in refuzul returnarii sumei ca urmare a faptului ca nu am contestat plata acestei in termen de 30 de zile. eu am achitat taxa in februarie anul acesta dar m-am hotarat sa incep demersurile de recuperare doar in iulie, adica cu mult peste cele 30 de zile. Intrebarea mea - mai am vreo sansa pentru care sa merg mai departe? am motiv de actiune in instanta pentru recuperarea taxei?
Multumesc
Răspuns la discuția dreptul muncii-salarizare
nikol.ilea a scris:

Mergeti si sesizati Inspectia Muncii si instanta de judecata daca doriti.


Buna ziua,

aceeasi problema o am si eu - am lucrat 10 luni la o societate iar la plecare, pentru o luna si 1/2 nu am mai primit salariul, chiar daca am plecat deja din luna mai. am depus reclamatie la ITM iar astazi am primit si raspunsul prin posta, cum ca urmare controlului efectuat, firma are sa-mi plateasca acei bani. intentionez sa actionez in instanta si sa ma reprezint singur - fara avocat. Intrebarea mea este ce trebuie sa contina dosarul prin care il actionez in instanta?
copii ale contractului de munca si act aditional de modificare salariu, proces-verbal control ITM, fisa de lichidare, si mai trebuie altceva?
Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare salariu
si, deci, trebuie sa astept sa am un raspuns de la ITM pentru a putea actiona in justitie, nu?
cred ca nu am de ce sa pierd in instanta deoarece am dreptate, nu mi s-a platit salariul pe aprilie si jumatate din mai nici pana in ziua de azi. in plus pot solicita si daune, avand in vedere ca am rata la banca de platit iar salariul mi-a intarziat atata timp, nu?
Răspuns la discuția Recuperare salariu
Buna ziua,

Am lucrat cu contract de munca timp de 10 luni intr-o firma. La 15 mai am plecat prin demisie. Problema mea este ca nici pana acum nu am primit salariul aferent lunii aprilie si jumatatii din mai lucrate acolo, plus pe 5 zile de concediu neefectuat. Am facut reclamatie la ITM insa nu mi s-au parut prea convingatori cei de acolo, ca ar exista posibilitatea sa imi recuperez banii. Intrebarea mea este daca este adevarat ce am auzit cum ca pentru a da in judecata angajatorul nu platesc avocatul. Sau ce alta modalitate de a-mi recupera banii imi recomandati?
Multumesc