avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Activitate maria1504

Activitate maria1504

Răspuns la discuția desfiintare de post
Mie una problema imi suna cam asa: societatea vrea sa-l dea afara, il obliga sa- plece cu art. 55 lit b) si ca sa scape de probleme desfiinteaza postul.

Va da decizie in acest sens si bineinteles ca in final se va modifica si organigrama. Problema era sa scape de un salariat de fapt, nu-i asa?
Răspuns la discuția Probleme cu sefii
Daca sunteti convins ca nu exista o rezolvare amiabila a situatiei si ca sunteti in stare sa va asumati niste riscuri nu va ramane decat sa prezentati situatia la Directia Muncii sau la ITM. (sesizarea sa fie datata si inregistrata )
Succes!

P.S. nu uitati ca traversam o perioada de criza! Pana va gasiti altceva mai bun rabdati asa cum rabda si colegii dvs.(asta ca un sfat personal)


















Răspuns la discuția incadrare
Tineti cont si de cum anume este prins in organigrama acel post si de atributiile din fisa de post.
Răspuns la discuția diminuarea concediului de odihna
Tatiana v-a dat un raspuns cat se poate de corect si de clar .
Recititi-l !

Retineti doua aspecte:
1. pe perioada concediului medical contractul de munca se suspenda.
2. concediul de odihna se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata.
Termenul de proportional este folosit pentru a evidentia modul de calcul al zilelor de concediu la care are dreptul salariatul.
In practica calculul se face "proportional".
Se poate face specificatia aceasta in Regulamentul intern.
Un angajat care face probleme poate fi trecut printr-o comisie de disciplina si veti avea si dovezi la dosar ca el "face probleme" daca acestea sunt reale si au legatura cu serviciul.

Pana se modifica codul muncii mi se pare o solutie legala.
si nu uitati.....scripta manent
Răspuns la discuția termen raspuns reclamatie itm
freeelis a scris:


:offtopic:
Daca tot facem afirmatia ca la ITM lucreaza functionari incompetenti sau ca nu se rezolva petitia , atunci de ce ii mai sfatuim pe utilizatori sa se adreseze acestei institutii?


Am trecut recent printr-o experienta trista la serviciu. Am evitat sa ajung cu ea la ITM stiind ca acolo conducerea are aceeasi "culoare" cu partidul aflat la putere(a se citi primarie) si cu cei care au generat problema mea. Nu am avut tangenta cu politika o viata, am incercat s-o ignor cat am putut dar iata ca pana la urma a dat ea peste mine.
Acesta este un aspect al problemei.

Un alt aspect ar fi ca de cele mai multe ori depinde pe biroul Cui anume ajunge dosarul nostru. Sunt multi care isi fac datoria cu simt de raspundere dar sunt si exceptii cum bine stim cu totii.
Răspuns la discuția concediu odihna
Studiati prevederile Contractului colectiv de Munca de la societatea unde sunteti salariat.
Răspuns la discuția Concediere angajat
Initiati o cercetare disciplinara. Aceasta ii va da dreptul si lui sa se disculpe, cred ca asa este corect pentru toata lumea.

Incepeti cu un referat in care sa expuneti situatia creata cat mai detaliat si mai putin subiectiv. Nu uitati ca adevarul este de obicei la mijloc.
Răspuns la discuția termen raspuns reclamatie itm
clio06 a scris:

Se poate intampla (spun asta ptr ca s-a intamplat) ca raspunsul ITM, primit de alfel in termenul legal de 30 zile, sa nu spuna nimic.
Adica, sa nu dea o rezolvare clara si concisa a problemei dvs.

Cu alte cuvinte, sa fie ca in Eminescu: "e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune".
Presupun ca aceasta este modalitate ITM de a-si asuma raspunderea!


mda, din pacate acesta este tristul adevar...#-o