Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Ziua Mondiala a Cartii si a Dreptului de Autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Ziua Mondiala a Cartii si a Dreptului de Autor

Dragi prieteni,

Pe 23 aprilie este Ziua Mondiala a Cartii si a Dreptului de Autor, ocazie cu care voi organiza prima Conferinta Nationala a Editorilor din Romania. Vor avea loc diferite dezbateri pe teme de drepturi de autor, pe langa lansari de carte si autografe.

Va lansez invitatia de a participa la acest eveniment deosebit. Daca aveti o idee si vreti sa o expuneti (legata de dreptul de autor, bineinteles!), daca doriti sa luati parte la dezbateri sau doriti sa propuneti o tema de dezbatere, daca doriti sa aflati mai multe despre industria cartii in Romania sau, cine stie, daca va pricepeti la scris dar nu reusiti sa publicati, acum e momentul. Astept propunerile dumneavoastra la email lounge@talk4u.ro Vom studia cu atentie propunerile si va vom contacta pentru a stabili amanuntele colaborarii. Grabiti-va!
Pe 22 aprilie ora 13:00 va avea loc deschiderea evenimentului la Ministerul Culturii si Patrimoniului National. Vor lua cuvantul domnul Kelemen Hunor - Ministrul Culturii si Patrimoniului National, secretari de stat, domnul Ioan Matei - Sef Serviciu Cultura Scrisa si Biblioteci, poeta Ana Blandiana si criticul literar Alex Stefanescu. Sunt asteptati reprezentanti ai presei, ai editorilor, autori, directori de scoala si liceu, elevi si studenti. Tineti-mi pumnii!!! Am nevoie de muuulta energie pozitiva.
Eu sper ca o sa treci cu bine peste acest eveniment important .
Asa cum am intuit din prima clipa , aceste eveniment este un eveniment important .
Iti tin pumnii si-ti doresc succes!
:luck: :vishenka:

Mihaela Popa
Va kelemeniti fara noi ?! :D Iti tin pumnii !
ContSters109653, utilizator
Iata programul:

Pe data de 23 aprilie va avea loc prima editie a SINECTICO, intrunirea oamenilor de carte din Romania.
Aflata sub inaltul patronaj al Ministerului Culturii si Patrimoniului National, manifestarea organizata de Talk Partners va avea deschiderea pe 22 aprilie la ora 13:00, la Sala Media a Ministerului. Vor participa: domnul Kelemen Hunor – Ministrul Culturii si Patrimoniului National, domnul Vasile Timis – secretar de stat MCPN, Ioan Matei – Sef Serviciu Cultura Scrisa si Biblioteci, poeta Ana Blandiana, criticul literar Alex Stefanescu, poetul Dan Mircea Cipariu – Presedinte al Sectiei Poezie Asociatia Scriitorilor Bucuresti si Director AgentiadeCarte, Grigore Arsene – Presedinte AER, directori de scoli si licee, elevi si studenti, reprezentanti ai mass media.

SINECTICO va continua pe 23 aprilie cu:
Colegiul Bilingv George Cosbuc:
• 11:30 – 12:30 Prezentare autor, sesiuni de autografe, dialog cu Silvia Kerim;
• 12:30 – 14:30 Dezbaterea „Dreptul de autor - intre cotract si librarie. Cum poate ajuta un agent literar?” Moderator Cristina Tatareanu. Participanti: Adrian Ghimpu - ORDA, Ana Munteanu - Minerva, Alexandra Dram – Aramis. Public: elevi, parinti, autori si studenti.
• 15:00 – 16:00 focus group, gimnazial si liceal. Discutii cu redactorii editurilor, pe teme de genuri literare, autori preferati, personaje preferate.
• 16:30 – 17:30 Dialog cu cititorii - criticul literar Alex Stefanescu;

Scoala Centrala:
• 10:00 – 11:30 Dezbaterea „Manualul scolar in deriva - intre modern si nicovala Ministerului Educatiei” Moderator Eugen Palade - CEDU Participanti: Cristian Mirescu – CNCEIP(?), Eugen Vasiliu - ORDA, Alina Nicolae Pertea - Aramis, Stefan Pacearca - autor, Sorin Spineanu Dobrota - CNEE, Nicolae I. Nicolae Public: autori de manuale, profesori, elevi, parinti.
• 11:30 – 12:00 Focus group cu primar, gimnazial si liceal. Discutii cu redactorii editurilor, pe teme de genuri literare, autori preferati, personaje preferate.
• 13:00 – 14:00 Prezentare autor, sesiuni de autografe, dialog cu Silvia Kerim;
• 14:00 – 15:00 Lectura publica Dinu D. Nica (roman modern, alegoric, dupa "Punguta cu doi bani")
• 15:00 – 16:30 Dezbatere „Unde ne sunt traducatorii?” - Moderator Horia Barna Participanti: Ana Munteanu - Minerva, Florin Bican - ICR; public: masteranzi engleza, franceza, spaniola.

Colegiul National IL Caragiale

• 14:00 – 15:00 Pusi Dinulescu - Gasca si Diavolul - Lectura publica;
• 15:00 – 16:00 Focus group liceu. Discutii cu redactorii editurilor, pe teme de genuri literare, autori preferati, personaje preferate.

Diverta Magheru
• 16:00 – 17:00 Sesiune de autografe Emil Constantinescu. Discutie despre „Pacatul Originar Sacrificiul Fondator – Revolutia din ‚89 asa cum a fost”

Carturesti – Institutul Francez

• 14:30 – 16:30 Dezbaterea „Electronic vs print (cum putem proteja creatia originala?)” Moderator Iustina Croitoru Participanti: Dan Matei, Alexandru Penes, Adrian Ghimpu - ORDA. Public: cititori, autori.
• 17:00 – 19:00 Dezbaterea „Ilustratia Romaneasca la rascruce de vanturi” Moderator: Cristina Tatareanu Participanti: Stela Lie, Victoria Argint, Clubul ilustratorilor. Public: artisti graficieni, cititori.

Colegiul Tehnic de Poşta şi Telecomunicaţii Gheorghe Airinei
• 13:00 – 15:00 eveniment marca “Opera Prima”. Elevii, instruiţi în Atelierul de scriere creativǎ al poetului Dan Mircea Cipariu, îşi vor expune pe scenǎ, creaţiile literare. Invitat special va fi actorul George Mihǎiţǎ, care va recita împreunǎ cu tinerii, poezii în faţa clasei.

Veniti, va fi foarte interesant pentru: scriitori, traducatori, graficieni si oricine lucreaza cu contract de drepturi de autor.
Va asteptam cu drag,
CT