Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna neefectuat

Buna ziua!
As dori si eu o lamurire daca se poate: un salariat are concediul de odihna pe anul 2008, respectiv o restanta de 8 zile si pe 2009, respectiv 21 zile, neefectuat .
Pot sa-i achit contravaloarea zilelor de c.o.? Mentionez ca acel salariat lucreaza in cadrul firmei si in prezent.
Multumesc frumos!
clio06 a scris:

Zilele de CO restante din 2008 nu le mai puteti solicita (nici sa le efectuati, nici sa primiti banii pe ele in cazul in care doriti sa plecati) intrucat cf art. 141 (3) din Codul muncii, angajatorul este obligat sa acorde concediu pana la sfarsitul anului urmator tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

Cu alte cuvinte, dvs ati fi putut beneficia de zielle de CO restante din 2008 numai pana la sfarsitul anului 2009. Dupa care, acestea se pierd.

Nu sunt de acord cu afirmatiile dvs intrucat acestea tocmai au incalcat prevederile art. 139 din codul muncii:
" (1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari"

Spunand ca zilele de CO din 2008 se pot efectua numai pana la sfarsitul anului 2009 - inseamna ca dreptul la CO a fost limitat.
Si spunand ca daca nu au fost efectuate pana la sfarsitul lui 2009 acestea se pierd inseamna ca dreptul la CO nu este garantat

Intradevar, in situatia de fata angajatorul a incalcat prevederile art 141 (3), dar aceasta vina n-i da dreptul acestuia sa incalce si prevederile art. 139 (1) si (2)
va multumesc mult!
clio06 a scris:

Zilele de CO restante din 2008 nu le mai puteti solicita (nici sa le efectuati, nici sa primiti banii pe ele in cazul in care doriti sa plecati) intrucat cf art. 141 (3) din Codul muncii, angajatorul este obligat sa acorde concediu pana la sfarsitul anului urmator tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

Cu alte cuvinte, dvs ati fi putut beneficia de zielle de CO restante din 2008 numai pana la sfarsitul anului 2009. Dupa care, acestea se pierd.

Pentru a evita aceasta situatie eu procedez astfel.
-angajatul in ianuarie 2009 are 10 zile neefectuate din 2008 si are 21 zile pt 2009
-intocmesc un document in care precizez ca zilele co din 2008 sunt transferate in 2009 astfel rezulta ca in 2009 are dreptul la 31 zile co
-in cursul anului angajatul a efectuat doar 15 zile (fractiunea obligatorie prin lege)
-in ianuarie 2010 angajatul are astfel: 16 zile co din 2009 plus cele 21 din anul 2010
-fac iar transferul de co 2009 pe 2010 = 37 zile

In acest mod totdeauna sunt scazute prima data zilele din anul precedent.

Transferul este aprobat de angajator si adaugat la dosarul cu planul de concedii.
ISper ca v-am fost de ajutor.
lorelayold76, utilizator
Intradevar aceasta solutie e cea mai corecta in cazul in care se incalca prevederile art. 141 (3).