Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie concediu prenatal

Buna ziua!

Sunt insarcinata si din 23 martie am intrat in concediu prenatal. Pe fluturas apare impozitata si suma aferenta celor 7 zile in care am fost in concediu prenatal. Se impoziteaza sau nu concediul prenatal si postnatal?

Va multumesc!
Asa cum va spuneam,concediul de maternitatenu se impoziteaza, singura retinere fiind CAS(600*10.5%=63 lei,adica ac suma /nr zile lucratoare* nr zile lucr de CM).
Luati legatura cu cei din firma dumneavoastra care calculeaza salariile si cereti explicatii.
:offtopic:
Dragi colegi,
Aveti dreptate, multumesc!