Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reglementare admitere liceu gemeni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reglementare admitere liceu gemeni

As dori sa stiu care este baza legala ca atunci cand avem de-a face cu doi gemeni care dau admitere intr-o institutie de invatamant si doar unul dintre ei ia nota de admis si celalat va intra la acea institutie chiar daca nu a luat examenul in virtutea faptului ca este geaman iar locurile vor fi suplimentate.
Buna ziua, referitor la cadrul legal de transfer situatii speciale, in a doua etapa de distribuire a elevilor, va rog sa imi spuneti unde este specificat in regulament faptul ca un geaman are prioritate de transfer la un liceu cu media 8 in detrimentul fiului meu care a avut 9.50 si nu a fost admis pentru apropiere domiciliu.Mentionez ca media geamanului nu se incadra in media de admitere la acel liceu, ultima admisa fiind 9.40
Multumesc frumos!
mihaelastef36, utilizator