Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract inchiriere

Am dat cu chirie un apartament Doresc sa reziliez contractul de inchiriere inainte de termenul final . Chiriasul nu vrea sa plece. Are datorii mari la intretinere si vecinii se plang ca locuiesc multe persoane acolo (eu stiu ca e doar el) Cand e intrebat spune ca sunt prieteni, dar ei locuiesc acolo, unii vin si altii pleaca .In contract am scris ca nu poate subinchiria

In contract am scris asa: "Ambele parti pot sa rezilieze contractul anuntand cu o luna inainte in scris. "
Avocatul lui i-a spus ca proprietarul nu poate rezilia contractul inainte fara acordul ambelor parti, deci si al lui.
Asa este?
Ce sa fac?
Multumesc.

daca chiriasul nu va da curs notificarii , singura posibilitate va fi sa-l actionati in instanta , pentru reziliere, evacuare si obligarea la plata cheltuielilor de intretinere .
nu puteti intra pur si simplu in imobli, daca dansul nu va proceda la eliberarea acestuia.