Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Doar un sfat....
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Doar un sfat....

Stiu ca nu sunt indreptatita sa scriu in aceasta sectiune a forumului...dar as vrea sa cer un sfat unor oameni avizati in ale "scolii" ....as vrea sa ma inscriu la o facultate de drept forma ID si as vrea sa cer un sfat , celor care au cunostinta de cele doua universitati: Spiru Haret si Lucian Blaga...care este mai buna, in sensul seriozitatii si cursurilor serioase?
Eu mi-am zis intotdeauna ca: niciodata nu se stie la ce vor trebui... Si am actionat in consecinta, asigurandu-ma cu niste note in facultate (particulara) si note de licenta (la stat) rusinos de mari.

Ei bine, dupa vreo 8 ani de practica (cand nici nu mai stiam pe unde mi-e diploma) si dupa vreo doi ani de colaborare cu niste firme cu capital german, ne trezim intr-o zi, eu si o alta colega avocat (precum si cativa angajati) ca reprezentantii societatii mama din Germania ne cer...sa vada si ei diplomele noastre de licenta... (va vine sa credeti ca au existat comentarii cu privire la note?).
eu termin anul acesta dreptul la "simion barnutiu" din cadrul universitatii "lucian blaga" SB si am ramas cu o singura concluzie: depinde doar de tine! daca vrei sa inveti, inveti oriunde. E adevarat ca ar fi mult mai usor cu niste profesori carora chiar sa le placa meseria pe care o au si sa o practice cu interes....insa nu le putem avea pe toate:(.
In primii 3 ani de fac stateam doar in sb, mergeam mereu la cursuri si la seminarii si pot sa spun ca am invatat destul de mult, insa notele au fost dezamagitoare ( nu am avut restante niciodata dar nici nu am excelat:P). Aveam colegi pe care ii vedeam decat la ex si....surprise! aveau mereu note mai mari decat mine. Asa ca anul asta am facut altfel: am stat acasa, mi-am luat manualele si am invatat, m-am dus la fac din cand in cand la cateva seminarii si am avut note f mari in sesiunea din iarna:). Si sem acesta fac la fel ( plus ca mi-am terminat si lucrarea de redactatB-)...colegii care merg la cursuri abia se apuca de ea:P ).
Daca stii ce vrei, conteaza mai putin in care institutie inveti:)
... colegi pe care nu ii vedeam decat la examen...
sau
... colegi pe care ii vedeam doar la examen...

:P Ca m-am saturat de hotarari in care cele 2 adverbe se folosesc aiurea... #-o
:"> ms...omul cat traieste invata:P