Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

suspendare

anul acesta am fost condamnat la 3 ani cu suspendare si 2 ani de reabilitare.As dori sa stiu dak pot parasii tara sa plec in italia.va multumesc
Daca este vorba de o pedeapsa cu suspendare stampila avocatului ii da certitudinea ca nu va avea probleme.
Daca este vorba de o suspendare cu supraveghere poate stii exact ce drepturi si obligatii are...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca este vorba de o pedeapsa cu suspendare stampila avocatului ii da certitudinea ca nu va avea probleme.
Daca este vorba de o suspendare cu supraveghere poate stii exact ce drepturi si obligatii are...

avocat Claudiu Lascoschi

Sa fim seriosi !
Aceasta ca si onorariul pentru"caligrafie" este o noua "gaselnita" de-.a
dvs
Un avocat bun,dupa o consultatie isi spune parerea si este suficient pentru ca vine de la un specialist.
Tot nu m-ati convins care ar fi rolul acelei hartii in fata organelor abilitate
Ati mai inventat o noua metoda de a lua un "onorariu"
Sau macar aratati pe ce prevedere legala va bazati.
Radu Gabrian, Mediator
Exista posibilitatea de a se da consultatii juridice scrise.Avocatii nu practica aceasta modalitate de acordare a asistentei juridice, dar pentru cel aflat intr-o astfel de situatie poate avea un rol foarte edificator.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Exista posibilitatea de a se da consultatii juridice scrise.Avocatii nu practica aceasta modalitate de acordare a asistentei juridice, dar pentru cel aflat intr-o astfel de situatie poate avea un rol foarte edificator.

avocat Claudiu Lascoschi

Care este temeiul legal pentru consultatii scrise ?
Unde este stipulat expres acest lucru (legea si articolul) si cui sunt opozabile ?

Explicati-ne si noua "gluma" dvs !

Radu Gabrian, Mediator
Daca hotarea de condamnare priveste o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei in conditiile art.81-82 cp. si hotararea este definitiva puteti pleca unde doriti peste granita, avand grija sa nu comiteti o alta fapta penala in termen de 5 ani de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, pentru ca savarsirea unei alte infractiuni in termenul de incercare duce la revocarea suspendarii conditionate si executarea in intregime a pedepsei care nu se contopeste cu pedeapsa ce se aplica pentru noua infractiune.
Daca pedeapsa aplicata este una cu suspendarea executarii sub supraveghere, reveniti cu detalii, pentru ca in acest caz se impune sa respectati masurile stabilite prin hotararea de condamnare.;)