Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada preaviz

Buna ziua! Imi puteti da si mie reglementarea legala prin care perioada de preaviz in cazul concedierii individuale este de 20 de zile calendaristice? Va multumesc!
Conform art 74 din CCM 2007-2010,durata preaviz este de 20 zile lucratoare
Va multumesc la toti!
maran corina a scris:

C.C.M.National
Daca nu aveti contract colectiv de munca nu cred ca trebuie sa respectati aceasta perioada.

Art.247 C.mun. va contrazice .... :) ....... si anume : În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.