Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... avem serviciu extern SSM. ITM ne cere si curs de 40ore
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

avem serviciu extern SSM. ITM ne cere si curs de 40ore

Salut.Firma la care lucrez are contract cu un serviciu extern SSM, care ne-a intocmit dosarul SSM, evaluarile de risc si ne face si instruirea periodica. La un control ITM ni s-a scris in PV ca nu exista un “lucrator desemnat” care sa indeplineasca cerintele minime in domeniul SSM – adica acel curs de 40 ore.Intrebare: de ce avem nevoie de lucrator desemnat daca avem contract cu serviciu extern, care are personal abilitat, calificat, etc?!!!!
Si ce anume sa raspundem ITM la pct acela?Exista vreun articol in lege care sa explice de ce nu ne mai trebuie personal cu curs?
Multumesc!
conform legii 319/2006 (art.8 cu 1) angajatorul este obligat sa desemneze unul sau mai multi lucratori desemnati in functie de marimea intreprinderii, daca sunt sub 9 angajati poate fi angajatorul responsabil, peste 9 angajati obligatoriu un lucrator desemnat din cadrul firmei, nu de la firma externa.
Salut, nadia_odagiu !
1. Lucratorul desemnat, LD-este un lucrator cu CIM ( chiar si cu timp partial de munca)in societatea respectiva, care isi desfasoara activitatea zilnic in societate, spre deosebire de serv. extern, care vine doar la instr. periodica ( si nici atunci, de regula fac materiale de instruire si le lasa in seama LD sau a cond. lucurilor de munca, semneaza fisele si-si iau banutu)
Deci angajatorul trimite la curs un angajat si apoi se face decizie de numire.
2. Daca soc. are peste 50 de lucratori se infiinteaza SIPP- serv. intern de prev. si protectie, si CSSM, din care va face parte LD, precum si acei reprezentanti ai lucratorilor, care si ei trebuie sa aiba cursul de 40h.
In acest caz fara serv. extern, nu se poate face SIPP- este seful serviciului.
3. Un PV in urma unui control, are clar specificat art. din lege care nu este indeplinit, asa ca te sfatuiesc sa citesti PV cu L319/06 in fata si te lamuresti cel mai bine, daca esti de meserie intelegi mai repede decat din diverse pareri , unele nu prea documentate.
Succesuri mari !:ok:
Sarut mana Nadia !
Imi permit sa incerc sa-ti dau un raspuns mai exact la problema pe care o ai :
Pentru o intelegere corecta a acestui raspuns - trebuie avute in vedere :

Legea 319/2006
[ link extern ]
HGR 1425/2006 (Norme Metodologice de aplicare a Legii 319/2006)
[ link extern ]

Avand in vedere cele doua acte normative, trebuie sa urmaresti :
(pentru a intelege problema LD / lucrator desemnat)
1. HGR 1425/2006 art.14
a1. Legea 319/2006 art.9 alin.(4)
a2. HGR 1425/2006 art.16 - cu accent pe alin.(3)
a3. HGR 1425/2006 art. 17 - cu accent pe alin.(3)
b1. Legea 319/2006 art.8 alin.(1)
b2. HGR 1425/2006 art.18 - cu accent pe alin.(3)
c1. HGR 1425/2006 art.19 - cu accent pe alin.(2)
d1. Legea 319/2006 art.8 alin.(4)
d2. HGR 1425/2006 - cap.III sectiunea 5 art.28-30 si 33

Avand in vedere cele doua acte normative, trebuie sa urmaresti :
(pentru a intelege problema reprezentantilor lucratorilor)
Legea 319/2006 art.18
HGR 1425/2006 art.52-56
HGR 1425/2006 art.58-61
mista62, utilizator
Am cerut consiliere la un inspector SSM.Conf.art.14 din norma de apliare a Lg.319/2006, firma noastra a apelat la serviciu extern si nu mai are nevoie de lucrator desemnat.Decizia aceea, intr-adevar, trebuie scoasa din dosar.
Inspectorul a gasit si alte deficiente - verificare prize, iscir centrala, control psihologic pentru conducatorii auto
Buna ziua

Daca administratorul este si angajat cu norma intreaga, poate sa se desemneze pe sine insusi ca lucrator SSM, intr-o firma cu 30 angajati?

As aprecia enorm un raspuns rapid deoarece am un control zilele acestea.

Va multumesc mult!