Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca!

Buna ziua,

V-as ruga sa-mi spuneti si mie daca orice angajator are obligatia de a implementa un contract colectiv de munca? Daca da trebuie inregistrat la Camera de munca?
Daca nu se face unul personalizat pe ramura si companie trebuie inregistrat cel national?
Multumesc anticipat.

Pupicia a scris:

Daca aveti peste 21 de angajati trebuie sa intocmiti si un Contract Colectiv de Munca. insa acesta nu poate sa contina clauze la un nivel inferior celui stabilit prin contrcatele de munca incheiate la nivel superior (adica cel national)
Acesta se inregistreaza la ITM

Nu este obligatorie incheierea unui CCM , ci doar negocierea acestuia pentru societatile care au mai mult de 21 de salariati.

Dan_2010 a scris:

Buna ziua,
am si eu o intrebare legata de acest subiect;daca angajatorul doar a initiat negocierea nu este obligat sa respecte prevederile CCM la nivel national pana la definitivarea CCM la nivel de unitate?

În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ca orice lege romaneasca, a lasat loc de interpretari. Intrebarea mea este, ce rost mai au negocierile daca nu sunt materializate sub forma unui inscris oficial si cum se aplica ele in unitate?
In lipsa unui act oficial cum este CCM pe unitate, ca rezultat al negocierilor colective, negocierile nu au relevanta.