Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care sunt pasii pt marirea pensiei alimentare?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care sunt pasii pt marirea pensiei alimentare?

Va rog din suflet daca-mi puteti spune exact ce pasi trebuie sa fac pentru a mari pensia alimentara.Multumesc anticipat.
cora2006 a scris:

Aceasta actiune se timbreaza, ea nefiind inclusa in exceptiile prevayute de Legea nr. 146/1997.
Daca nu va fi timbrata la data depunerii actiunii, instanta va pune in vedere reclamantei ca, pana la primul termen de judecata sa o timbreze, in caz contrar, o va anula ca netimbrata. ;)

Fiind vorba despre opinii diferite ,sustin cele aratate de distinsa d-na avocat in ceea ce priveste satsifacerea timbrajului,existand sanctiunea anularii actiunii ca netimbrata.
in acel moment mi s-a stabilit din minimul pe economie pentru ca el nu s-a prezentat la nici una din infatisarile avute la divort,acum dupa aproape 2 ani, a mai facut un copil si am aflat ca lucreaza si are salariul destul de mare undeva cam la 1600ron...si ar fi pacat ca si copilul meu sa nu beneficieze de mai mult avand invedere ca nici nu-l viziteaza!
Formulati actiunea de majorare a pensiei de intretinere la instanta competenta.
Nu aveti niciun motiv sa nu faceti