avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... inmatriculare masina noua 2010
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

inmatriculare masina noua 2010

Buna ziua.
Am o nelămurire legată de taxa de prima înmatriculare . Întrebarea este:
Care sunt şansele de recuperare a taxei auto în instanţă pentru o maşina nouă produsă pe teritoriul României îndeplinind normele de poluare EURO 4 și capacitate cilindrică sub 2000 cm^3?
Mentionez că maşina este model DACIA LOGAN, motorizare 1.6 MPI, capacitate cilindrică 1598 cm^3 şi emisii de CO2 de 172 g/km.
Mulţumesc anticipat.
Intre 10-15 februarie 2010 cred ca a platit firma de leasing taxa de poluare. Nu stiu exact data.
Mie mi-au facturat-o pe 1 martie 2010
Conteaza data cand a fost platita sau data cand cei de la fisc au emis dispozitia de plata?
Multumesc.

Data cand a fost platita,daca au platit-o pana in 15 febr 2010 e k
Mergeti la ei si solicitati sau la AFP
Imi puteti spune va rog articolul de lege care imi da dreptul sa cer returnarea Taxei de Poluare? Banuiesc ca cei de la AFP nu ar fi asa de dornici sa imi inapoieze banii doar la o simpla cerere.

Multumesc
Larisa Dudciuc a scris:

Data cand a fost platita,daca au platit-o pana in 15 febr 2010 e k
Mergeti la ei si solicitati sau la AFP


Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu cea descrisa mai sus .

Imi puteti spune daca banii se pot returna si dupa data de 15 februarie ?
In caz ca nu se pot returna,ce s-a schimbat in lege referitor la taxa de poluare ?

Multumesc anticipat !

Alte discuții în legătură

Taxa auto de prima inmatriculare,este legal perceputa sau nu ? GEO GEO GEO GEO GEO GEO buna ziua, taxa auto de prima inmatriculare are temei legal sau nu? cunosc un avocat care se ocupa printre altele cu actiuni in instanta ,pentru clienti ... (vezi toată discuția)
Oug 117/2009 – masuri privind taxa de poluare auto Rady Consult Rady Consult Pe scurt. Am o masina noua (productie 2009), cumparata din Romania de la o reprezentanta, in decembrie 2009, pe care am inmatriculat-o pentru prima data in ... (vezi toată discuția)
Raspuns fisc le cererea de restituire a taxei.. lucian_2010 lucian_2010 dupa ce in urma cu o luna am depus o cerere pentru restituirea taxei la Trezorerie,insotita de o copie a chitantei taxei platite,acum am primit un raspuns ... (vezi toată discuția)