Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... inregistrare asociatie - patrimoniu initial
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

inregistrare asociatie - patrimoniu initial

Care este patrimoniul initial al unei asociatii ?
a) un salar brut pe economie ? (conf. OG nr.26/2000 art.6)
sau
b). doua salarii brut pe economie ( conform cateva siteuri juridice din Romania)
portik a scris:

Deci daca iau in considerare textul OG nr.26/2000, atunci este un salariu minim brut. In ce text, lege se afla referirea la doua salarii brute ?

Confuzia apare pentru ca initial Ordonanta 26/2000 prevedea la art. 6 alineat 2 litera f):
"patrimoniul iniţial al asociaţiei; activul patrimonial, în valoare de cel puţin dublul salariului minim brut pe economie, la data constituirii asociaţiei, este alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor"
insa LEGE nr.246/2005 inlocuieste art. 6 alineat 2 litera f) cu urmatorul text:
"patrimoniul iniţial al asociaţiei; activul patrimonial, în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociaţiei, este alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor. În cazul aportului în natură, forma autentică a actului constitutiv şi a statutului este obligatorie".